Přes 30 projektů Karlovarského kraje závisí na budoucnosti ROP Severozápad

O budoucnosti Regionálního operačního programu Severozápad dnes budou rozhodovat zastupitelé Ústeckého i Karlovarského kraje. Oba regiony mají za chyby v rozdělování eurodotací zaplatit téměř dvě a půl miliardy korun. Tolik peněz však nemají k dispozici, Karlovarský kraj proto už raději zmrazil některé projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice | Foto: Radim Jehlík | Zdroj: Český rozhlas

Celkem 33 projektů tak musí počkat do doby, než bude ROP Severozápad vyřešen. Jde o akce, které jsou buď v počátečních fázích realizace, nebo se připravují. Projekty jsou ale pro region docela důležité.

„Regionální zoo, kde jsme měli nějaké plány na přípravu, jsou pozastaveny Císařské lázně, domov pro seniory, spáleniště v Chebu nebo v Kynžvartu, v Hranicích, kde jsou některá zateplení, a podobně,“ říká náměstek hejtmana Petr Navrátil z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Strohmaierová přibližuje, které projekty jsou pozastaveny

Na pozastavený regionální operační program částečně doplatila i Karlovarská krajská nemocnice, která měla za evropské peníze nakoupit přístrojové vybavení. Část stihla, zbytek musí opět počkat.

„To, co proběhlo, je v pořádku, to si nakoupili. Ale to, co by nakupovali v budoucnu, nějaké přístrojové vybavení, tak to je teď pozastaveno,“ potvrzuje Navrátil.

Zastupitelé dvou krajů rozhodnou o budoucnosti programu Severozápad

Číst článek

Konečné rozhodnutí o Regionálním operačním programu Severozápad padne možná už dnes. Záleží na tom, jak politici vyřeší placení korekce, tedy jestli zastupitelé Ústeckého i Karlovarského kraje přistoupí na nabídku státní půjčky, nebo zda vymyslí jiné kroky. Neuhrazení sankce by definitivně zastavilo celý dotační program.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný z ČSSD si nemyslí, že by sankce měly hradit pouze kraje

Ministr financí nabídl půjčku ve výši maximálně 1,5 miliardy korun. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný z ČSSD je ale přesvědčen, že finanční odpovědnost za nedostatky programu Severozápad by neměly nést pouze kraje.

„V nedávné době uhradilo ministerstvo financí v operačním programu Doprava za chyby zhruba více jak devět miliard korun a také z peněz daňových poplatníků. Takže se mi zdá nefér, aby občané našeho kraje platili za chyby v tomto operačním programu,“ vysvětluje.

Oba kraje se musí shodnout

Upozornil, že v monitorovacích výborech regionálního operačního programu jsou od začátku přítomni také zástupci ministerstva financí.

„Kraje neřídí ROPy. Jsou tam volení zástupci ze zastupitelstva, to je pravda, ale kraje nerovná se regionální operační program. Proto si myslím, že opravdu není možné, aby bylo řečeno, že kraje mají uhradit všechno a že za všechno nesou zodpovědnost,“ zdůrazňuje hejtman.

Sám chce prý dělat všechno pro to, aby se regionální operační program podařilo zachránit. Karlovarský i Ústecký kraj se ovšem musí shodnout na stejném řešení, protože ROP Severozápad je jeden celek složený ze dvou krajů.

„Naše dva kraje, Ústecký a Karlovarský, jsou na tom velmi špatně z pohledu ostatních krajů co se týká infrastruktury, jsou postiženy dolovou těžbou, elektrárnami a podobně. Takže samozřejmě by to bylo velmi špatné, aby tyto dva kraje přišly o možnosti dále financovat další projekty,“ uvažuje Novotný.

Andrea Strohmaierová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme