Přes 400 lidí demonstrovalo v Litoměřicích proti pálení kalů na Ústecku
Podruhé ve dvou dnech protestovali obyvatelé Ústeckého kraje proti spalování ropných kalů z Ostravy v jejich regionu. Škodlivé látky se vozí na skládku nedaleko Litvínova a pálit se mají v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. V pátek demonstrovalo asi 150 lidí v Teplicích, dnes svůj nesouhlas přišli vyjádřit i lidé z Litoměřic.
Několik desítek účastníků demonstrace své názory vyjevilo také za pomoci transparentů. „Konec obchodů s jedy. Chceme čisté ovzduší. Hejtmance nevěříme,“ hlásaly některé z nich.
Lidem i samosprávám a vedení okolních obcí a měst také vadí, že se o věci rozhodovalo bez vědomí veřejnosti za zdmi úřadů. „Pálení kalů bylo veřejně projednáváno v Ostravě a zde v tomto regionu nikdo nic nevěděl. A dneska se nás opět nikdo na nic neptá,“ uvedl čížkovický místostarosta Pavel Kimmer.
Zazněly i výtky na adresu Ústeckého kraje, který údajně spalování povolil. Proti tomu se však důrazně ohradil náměstek hejtmanky Arno Fišera. Vinu svaluje na dřívější rozhodnutí vlády a ministerstva životního prostředí:
„Vládní zakázka byla schválena v roce 2004 a 2008 byly režimy včetně přepravy schváleny vládou, kterou někdo řídil. A nějaký ministr životního prostředí se pod to podepsal.“
Fišerovi ale oponuje starosta Litoměřic. Podle něj se Ústecký kraj mohl vyjádřit k výjimce navážení kalů z Ostravy.
Petici podepsaly už tisíce lidí
Účastníky akce nerozptýlila ani ujištění ze strany cementářů nebo Ústeckého kraje, který slibuje, že občanům nebezpečí nehrozí a emise zůstanou pod povolenými limity.
„Firmy to dělají za peníze, to je pravda. Ale ty firmy tady nežijí. Zisky všechny jdou pryč a zatížené prostředí zůstane nám,“ stěžoval si účastník demonstrace.
Akce se na pozvání pořadatelů účastnil také zástupce odboru životního prostředí a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.
Cílem organizátorů bylo také sehnat další podpisy pod petici proti navážení a spalování ostravských kalů, která se objevila už na páteční demonstraci v Teplicích. V Litoměřicích ji zatím podepsalo už několik tisíc lidí.
Pořádající občanská iniciativa Proti kalům prý neplánuje v tlaku na kompetentní orgány polevit.
Do situace zatím nechce zasahovat ministerstvo životního prostředí. Kontroverzní projekt má podle něj na starosti krajská hygienická stanice, krajský úřad a Česká inspekce životního prostředí.