Přeshraniční plavání v Dyji připomene vstup ČR do Schengenu

Do řeky Dyje kousek za Břeclaví se dnes po desáté hodině dopolední ponoří zhruba padesát otužilců. Podle své vlastní kondice poplavou po proudu 200 metrů až jeden kilometr, překročí tak hranici s Rakouskem. Akce má připomenout 4. výročí vstupu České republiky do Schengenského prostoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otužilci - Třebíč

otužilci - Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Loni plavání z Česka do Rakouska znemožnily nebezpečné ledové kry. Letos je pro otužilce naopak až příliš teplo. Účast na třetím ročníku akce přesto slíbili zimní plavci z České republiky a okolních zemí. Mezi nimi je i několik úspěšných pokořitelů kanálu La Manche.

Pořadatelé počítají s účastí zhruba padesáti účastníků. Mezi nimi bude několik Poláků, Brit, hojný počet bratrů Slováků a jeden Rakušan. Z jeho účasti má pořadatel Milan Vojta skutečně velikou radost, protože v Rakousku není zimní plavání právě rozšířené a sehnat ho byl opravdu mistrovský kousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl Milan Vojta, pořadatel akce Přeshraniční plavání v Dyji

„Říkali jsme si: když se může volně cestovat, volně pohybovat z jednoho území na druhé, proč by se nemohlo volně plavat? A tak jsme zorganizovali tento projekt a chtěli bychom uctít i památku těch, kteří v letech 1948 – 1989 utíkali za hranice za tou pomyslnou svobodou a bohužel buď nedoplavali a nebo byli třeba zastřeleni,“ říká za pořadatele Michal Mucha.

O lidech, kteří touto cestou chtěli utéct z ze socialistického Československa, není mnoho záznamů, proto nelze přesně říct, o jaký počet jde.

„Na rakouské straně byly nalezeny neznámé mrtvoly, oblečené třeba v plavkách, které měly na rukou hodinky Primky, takže se dalo usuzovat, že to byli uprchlíci z Česka,“ vysvětluje organizátor akce Milan Vojta, proč není možné stanovit přesný počet mrtvých.

Plavci vstoupí do Dyje krátce po poledni u dřevěného mostu nedaleko zámečku Pohansko. Cíl je na rakouském břehu nedaleko vesnice Bernardsthal.

Dyje má podle včerejšího měření plus 3 stupně, vzduch má 5 stupňů. Podmínky pro zimní plavání jsou tedy podle Milana Vojty dobré.


Zvětšit mapu

Vlasta Gajdošíková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme