Přestavba děčínského pivovaru za 790 milionů je v plném proudu, hotovo má být v dubnu

Unikátní hopsárium, minipivovar, malá zoologická zahrada nebo obchody. To je jen zlomek toho, co lidé na jaře naleznou v děčínském pivovaru. Už v listopadu si Děčínští navíc sami zvolí pivo, které se tu bude vařit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivovar Děčín, vchod | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Zákupák

Poklepáním na základní kámen začala přesně před rokem přestavba chátrajícího děčínského pivovaru v nákupní a kulturní centrum. A jak to vypadá dnes?

„Tady ta místnost zhruba dvanáct na pět metrů byla kompletně zazděná a my jsme se k ní probourali až v průběhu realizace,“ vypráví stavbyvedoucí Koehler o překvapeních, která při rekonstrukci starého pivovaru na stavaře čekala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přestavbu děčínského pivovaru se zajímala reportérka Iva Zítková

Teď tu panuje skutečně čilý stavební ruch. Všechny úpravy se musí projednávat s památkáři, protože je budova historicky ceněná.

„Jsou tu vazné trámy, čtrnáctimetrové, což je dneska už určitě rarita. A ten krov je starý, dneska tu koukáme na podpis nějakého pana Adolfa Keisera z roku 1864,“ popisuje Koehler.

Citlivý přístup ke skloubení historie a moderních technologií byl hlavní zájem architekta Václava Hlaváčka.

„Když si dnes projdete hrubou stavbou, tak nám hodně záleží na tom, aby z každého místa, když člověk prochází, měl nejen optický kontakt, ale i pocit, že je pořád ve starém pivovaru. A to je důležité,“ vysvětluje Hlaváček.

Pivovar Děčín, budovy zvenčí | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Zákupák

I když je většina ohlasů od lidí třeba na facebookových stánkách kladná, části obyvatel stavba vadí.

„Nevíme, jak to bude prosperovat, tak uvidíme. Ale je pravda, že pokud jde o hluk, tak sousedi i manžel párkrát už volal na policii, protože pracovali v sobotu v šest ráno nebo v osm. Ale to prý mají povolené, takže se s tím nedá nic dělat,“ říká Alena Charvátová, která je na mateřské dovolené a bydlí přímo za staveništěm.

Její slova potvrzuje i spolumajitel Vojtěch Ryvola. „Musíme jim dát za pravdu, že každá taková stavba přináší i to, že je tu občas špinavo, občas prašno. Hrozně nás to mrzí, a proto jsem vymyslel takovou věc, že lidem, kteří si nejvíc stěžují, se snažím v rámci prohlídky ukázat, jaký vlastně máme záměr a že to skutečně není fabrika na to vydělat peníze a někam zmizet.“

Vařit se bude pivo, které nejvíc zaujme při ochutnávce

Podle Vojtěcha Ryvoly nepůjde o klasické nákupní centrum. Jeho součástí bude třeba unikátní dětské hopsárium nebo malá zoo s domácími zvířaty.

Samozřejmostí je v pivovaru také pivo. I k tomu se rozhodli investoři přistoupit originálně. Vařit ho tu bude známý sládek Kočka z Varnsdorfu pod tradiční děčínskou značkou Kapitán. A jaké bude?

„Chtěli bychom vařit pivo, které bude Děčíňanům chutnat a které si sami vyberou,“ upřesňuje Vojtěch Ryvola.

K tomu má sloužit ochutnávka 9. listopadu na Střelnici, kde si lidé zvolí za čtyř receptů to pivo, které jim bude chutnat nejvíc. Zajít si na něj budou moci už na jaře.

„Lidi nevěří, ale my, kteří víme, tak věříme. Hotovo bude skutečně 4. 4. 2014. Předběžně jsme otevření dali na čtrnáctou hodinu, čtyřicátou čtvrtou minutu,“ uzavírá Ryvola.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme