Přesun autobusového nádraží v Berouně by mohl začít v létě

Největší berounská akce, přesun autobusového nádraží k vlakovému, se blíží. Stavět by se mohlo začít už na konci letních prázdnin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusy u nádraží ve Varnsdorfu

Autobusy u nádraží ve Varnsdorfu | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

O letním startu stavby se diskutovalo na schůzce mezi zástupci města a představiteli programu švýcarsko-české spolupráce, kteří v těchto dnech přijeli do Berouna, aby na projekt dohlédli. Budou ho totiž financovat.

Stavba dopravního terminálu, tedy přesun autobusového nádraží před vlakové, oprava staniční budovy a dobudování cyklostezek má vyjít celkem na 61 milionů korun.

Beroun ale bude platit jen 15 procent z této částky, z programu švýcarsko-české spolupráce totiž získal dotaci ve výši 52 milionů korun.

„Beroun už má za sebou výběrové řízení na překlady a na pořizovatele výběrového řízení. My si velká výběrová řízení na dodavatele stavby nebudeme dělat sami, bude ho pro nás dělat firma,“ říká starostka Berouna Šárka Endrlová.

Jednání s lidmi z programu švýcarsko-české spolupráce jsou podle ní jiná, než když město spolupracuje se zástupci z Regionálního operačního programu Evropské Unie.

„Regionální operační programy kladou jako jediné kritérium cenu, má být co nejnižší. Švýcaři mají poměrně vysoké nároky na kvalitativní kritéria, ručení, včasnost dokončení, dodržení projektu,“ vysvětluje starostka a dodává, že Švýcaři mají právo veta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o přípravách na přesun autobusového nádrží v Berounu redaktora ČRo Petra Kološe

Jinými slovy, pokud se jim projekt nebude líbit, peníze nedají. S přípravou berounského přesunu autobusového nádraží jsou ale představitelé česko-švýcarské spolupráce zatím spokojení.

Město nyní připravuje výběrové řízení na experty, kteří zpracují detailní technickou dokumentaci nutnou pro velké výběrové řízení na dodavatele stavby, říká městská architekta Dana Vilhelmová a přidává harmonogram dalších prací.

Pokud následně nenastanou potíže s výběrem stavební firmy a nikdo se nebude odvolávat, pak by se v srpnu mohlo začít stavět. Slavnostní otevření nového autobusového nádraží by se mohlo konat na konci léta 2014.

Nový dopravní terminál bude napojený na cyklostezky, což ocení nejen ti, kteří budou jezdit na kole na vlak nebo autobus, ale i ti, kteří jezdí na Berounsko o víkendech za sportem a rekreací.

Petr Kološ, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme