Prezident Klaus podpořil na Šumavě zásahy proti kůrovci

Lidské zásahy proti kůrovci podpořil při své návštěvě Šumavy prezident Václav Klaus. Podle něho politika minulého ministerstva životního prostředí a někdejší vedení správy národního parku dovedly lesy do tragického stavu. Současný stav Šumavy označil prezident Klaus za znepokojující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec | Foto: Wikipedia

Prezident dnes na Šumavě navštívil Modravu, Prášily a rozhlednu Poledník. Právě tady mu krajští radní předali návrh zákona o Národním parku Šumava. Klaus tak uvedl, že proti kůrovci se musí zasahovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Havleny o návštěvě prezidenta Klause na Šumavě

„Působí to smutně, působí to na každého člověka smutně, působí to smutně na člověka, který Šumavu zná a má ji rád. Chtěl jsem sem přijet již před několika týdny, abych podpořil pana doktora Stráského v jeho nové roli a pana ministra životního prostředí Chalupu. Tato moje cesta je tedy hlavně podpora pana ministra a pana ředitele národního parku. To je smysl.“

„Je naprosto evidentní, že politika, kterou zavedl předcházející ministr a vedení tohoto národního parku dovedla Šumavu do tohoto tragického stavu a musí nastat radikální změna. Znovu opakuji, v tomto podporuji ministra i ředitele parku. V každém případě je nutné, aby člověk zasáhl. Sen o tom, že si to vyřeší příroda sama, na to my nemůžeme v žádném případě čekat,“ dodal Klaus.

Na šumavských Prášilech dnes ale vystoupili odpůrci návrhu zákona o Národním parku Šumava. Část obce s návrhem nesouhlasí a jeden z místních obyvatel, Ivan Adam, předal Klausovi otevřený dopis:

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucí podobě Národního parku Šumava mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu starosta Horní Plané a předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka a zastupitel Prášil Ivan Adam

„Chceme vyjádřit své znepokojení faktem, že v minulém týdnu zastupitelstvo Plzeňského kraje přijalo návrh zákona o národním parku, naprosto pominulo názory občanů, kteří žijí v regionu, kterého se to týká. Jedná se zejména o Prášily. Dovoláváme se svého práva, které je zakotveno v Listině práv a svobod. Tyto věci by měly být projednávány i s námi."

Občané Prášil se dožadují veřejného projednání zákona. Pokud nebude jejich žádost vyslyšena, jsou podle Ivana Adama připraveni předložit radikální řešení: "Jsme ochotni a schopni předložit vlastní návrh zákona o Národním parku Šumava a v krajním případě i o Národním parku Prášily.“

Zástupci Plzeňského kraje doufají, že Václav Klaus shledá návrh zákona o Národním parku Šumava jako nejlepší řešení napjaté situace. Pokud zákon schválí poslanci a senátoři, bude podle nich klíčovým nástrojem v boji proti kůrovci.

„Podporu pana prezidenta v naší snaze, aby Šumava zůstala zelená, vnímáme dlouhodobě,“ říká starosta Horní Plané a předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka.

„Nám nejde o to, aby se turistická aktivita rozvíjela nějak více, než tomu bylo dosud. Nám jde o to, aby Šumava zůstala zelená. A proto je nutné zasáhnout proti kůrovci. Ale ne tím stylem, že se budou těžit uschlé stojaté stromy, ale že se budou aktivně hledat napadené stromy a ty se budou asanovat. A je jedno, jestli loupáním nastojato, nebo tím, že se podřízne a zůstane tam ležet a oloupe se. Tak, jak to vypadá dneska, to není ta správná cesta,“ dodává Hůlka.

„Návrh předložený zastupiteli Plzeňského kraje podle nás znamená faktickou likvidaci národního parku. Pro příklad dnes je 30 území bezzásadových, v návrhu zákona je to 18 procent. Třetí zóny, tedy ta území, kde se dnes dá stavět, jsou rozlohou zhruba pětiprocentní, v návrhu je to zhruba 70 procent. Účelem parku by neměla být ochrana přírody, ale využívání parku k rekreaci a turistice,“ vysvětluje Adam, zastupitel Prášil, a pokračuje:

„Domnívám se, že zelená Šumava, kůrovec a všechny tyto věci jsou jen jednou velkou kouřovou clonou. Jde o to rozparcelovat celý národní park, aby se dal zastavět a zpeněžit. To je celé.“

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, David Havlena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme