Prezidentská amnestie se týká i tisíců klientů Probační a mediační služby

Amnestie prezidenta republiky se netýká jen více než šesti tisíc propuštěných z výkonu trestu odnětí svobody, ale také tisíců klientů Probační a mediační služby - tedy osob, kterým soud uložil některý z alternativních trestů. Jedná se o trest obecně prospěšných prací, trest domácího vězení a podmíněná odsouzení, kde byl uložen dohled probačního úředníka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova, kde se nachází Probační a mediační služba v Mladé Boleslavi

Budova, kde se nachází Probační a mediační služba v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Ve středisku Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi se po prezidentské amnestii nenudí.

„Telefony pořád zvoní, jak naši klienti, tak poškození nás oslovují, ptají se, jestli se na ně amnestie vztahuje,“ říká vedoucí mladoboleslavského střediska Jana Horáková a představuje i svého klienta pana Michala z Mladé Boleslavi.

„Vedeme případ pana Michala jako závažnou trestnou činnost, objevuje se tam i nějaká loupež. Byl před dvěma lety propuštěn z výkonu trestu zároveň mu byl uložen na čtyři roky dohled probačního úředníka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve středisku Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi natáčela Jana Huzilová

„Pan Michal byl amnestován v jiné věci, protože mu byly také uloženy obecně prospěšné práce a amnestie se vztahuje na všechny obecně prospěšné práce uložené před začátkem letošního roku,“ potvrzuje vedoucí střediska Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi.

„Lidi amnestii odsuzují, protože vidí, že ti lidi páchají, ale neukazují to, že spousta z nich se určitě vrátí do normálního života a budou to chtít vést jinak,“ představuje svůj názor na prezidentskou amnestii pan Michal z Mladé Boleslavi.

Pan Michal po návratu z vězení nechtěl o dohledu probačního úředníka ani slyšet.

„Dělal jsem všechno možné, abych to tady paní znepříjemnil. Pak jsme k sobě našli cestu. Najednou jsem viděl, že ona mi chce pomoct, celé se to změnilo a klape nám to.“

"Začátek jsme měli docela těžký, teď se snaží a alespoň to minimum, na kterém se dohodneme, dodržuje,“ potvrzuje Jana Horáková.

Pan Michal chce změnit svůj život, ale je to těžké. Nejtěžší je najít si práci. „Alfou a omegou všeho je právě mít práci, peníze, a pokud to jde, i podporu rodiny,“ říká Jana Horáková.

Pan Michal při návštěvě Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Svému klientovi chce důvěřovat, že změní svůj život a pan Michal ji prostřednictvím Českého rozhlasu nakonec poděkoval.

Kvůli amnestii došlo v Mladé Boleslavi ve středisku Probační a mediační služby k úbytku asi 50 až 60 procent klientů alternativních trestů, konkrétně se jedná zhruba o 300 případů. V rámci Středočeského kraje jsou to přibližně necelé tři tisíce případů.

Neznamená to, že pracovníkům Probační a mediační služby ubylo práce. V rámci amnestie začali více spolupracovat se soudy, státními zastupitelstvími, kurátory a také s neziskovými organizacemi.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme