Prezidentské volby zkomplikovaly obecní referenda, ta se mohou konat jen v sobotu

Nejen prezidentské volby teď ovládají život v celé České republice. Některé obce chystají i další hlasovací místnosti, protože se tam koná místní referendum. Protože ale zákon o referendu vznikl mnohem dříve než ten, který popisuje volbu prezidenta, museli starostové vyřešit jeden nečekaný rébus a termín referenda posunout až na sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostavěná budova obchodního domu v Kobeřicích, o které se rozhoduje v referendu | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Referendum se bude konat například v Kobeřicích na Opavsku, kde se před mnoha lety nepodařilo dostavět obchodní dům.

Betonovému nedokončenému monstru je už téměř 25 let a hlasování má přinést odpověď na otázku, zda má obec objekt prodat, aby tam vznikl velký supermarket.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kobeřicích natáčel redaktor Martin Knitl

„To už mělo být dávno, protože to je jenom ostuda dědiny,“ míní jeden z místních obyvatel. „Jestli to prodají, tak tu všechny obchody padnou,“ tvrdí další.

Majitelka obchodu těsně vedle betonového skeletu si nepřipouští, že by ji mohl nový supermarket zruinovat. „Nebojím se toho. Určitě to nevzdáme,“ říká obchodnice.

„Kdyby tuto stavbu někdo kouzelným zmizíkem nebo gumou vymazal, určitě by nikomu z Kobeřic nechyběla. Spíš naopak,“ míní kobeřický starosta z hnutí Demokracie Lukáš Kubný.

Myslel si, že když se bude volit prezident, přidá k tomu na oba dny i referendum. Jenže narazil na výklad zákona. Ten o referendu žádnou přímou volbu nezná, a proto může druhou místnost s urnou otevřít až zítra.

Starosta se však obává, že se to může projevit na účasti voličů. „Je to určitým způsobem nevýhoda, protože ten, kdo přijde volit v pátek, už asi nebude chtít přijít znovu. A k referendu, aby bylo platné a závazné, musí přijít určitá část naší populace,“ vysvětluje Kubný.

V Kobeřicích tak čeká obyvatele pozoruhodný konec týdne. Nejen, že se dozví, kdo by mohl ovládnout Pražský hrad, ale napjatě čekají také na to, jestli si budou vedle kostela prohlížet betonový nedostavěný kolos třeba dalších 25 let.

Martin Knitl, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme