Při evakuaci Lahoviček prý nefungovaly sirény, ve Zbraslavi zase selhaly uzávěry kanalizace

Jih Prahy stále bojuje s následky povodní. Lidé v domech u Vltavy musí odčerpávat zatopené sklepy, kam prosákla spodní voda z kanalizace. Zřejmě kvůli špatně utěsněnému protipovodňovému uzávěru. Protipovodňová hradítka si ale lidé chválí, jen mohla být postavena dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Zbraslavi se vytvořilo obří jezero, Zbraslavský zámek unikl vodě jen o pár centimetrů | Foto: Mirko Kašpar

Zbraslav dopadla oproti roku 2002 poměrně dobře. Výjimkou je několik ulic, které zatopila spodní voda. Podle místních šlo zjevně o něčí selhání.

„Zatím to všechno nasvědčuje tomu, že tady nebyla instalována jakási zpětná klapka, a díky tomu tam crčela voda z velkého potrubí, se kterou hasiči chvilku bojovali, a pak to nešlo ustát. Takže kdyby nekikslo tohle - relativně prkotina - tak se to ustálo úplně v pohodě. Způsobilo to dva metry vody ve sklepě a metr na zahradě," tvrdí majitel jednoho z domů přímo u protipovodňových hradítek.

V Lahovicích a Lahovičkách, které leží v záplavové oblasti a není možné je před vodou chránit, podle očekávání bylo vody k oknům domů. Tam se s tím ale počítalo, lidé museli ze svých domovů odejít.

Zbraslavští si většinou pochvalují protipovodňové hráze. Průsaky prý byly minimální a hráze velkou vodu zadržely. Podle některých obyvatel a také zbraslavského zastupitele Petra Košina ale byly hradítka postaveny se zpožděním. Zásadnější problém řeší starosta Aleš Háněl v Lahovičkách.

Úklid po povodni v oblasti Zbraslavi, Chuchle a Lahoviček | Foto: Filip Jandourek

„Evakuace byla vyhlášena na poslední chvíli a bohužel nezafungovaly, což jsme se nyní dozvěděli, hlásné sirény, které měly občanům oznámit evakuaci. Takže to pak bylo na tom, že jsme obcházeli dům od domu a snažili se lidi evakuovat a někteří byli překvapeni a nebyli připraveni."

K obojímu chce starosta podniknout nějaké kroky, aby se zjistilo, kdo za vzniklou situaci může.

Lidé ve Zbraslavi, Lahovicích a Lahovičkách teď nejvíc potřebují dezinfekci, čerpadla a také pomocné síly. Ty zajišťují hasiči, dobrovolníci, ale také vojáci Hradní stráže, kteří pomáhají hlavně v Lahovičkách.

Hygienických prostředků je podle radnice zatím dostatek, přijít by ale mohlo více dobrovolníků. A také se mnozí shodli na tom, že by se potřebovali pořádně vyspat.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme