Při kontrole chatových oblastí v Praze policisté objevili i malou pěstírnu konopí

S chladným a sychravým podzimním počasím se do chatových oblastí a zahrádek na okrajích měst stahují bezdomovci. Přibývá také případů vykradených chat. Do terénu proto vyráží policisté, aby při pravidelných obchůzkách dění v koloniích kontrolovali. První takovou akci dnes odstartovala policie v Praze 10, v jedné z chat dokonce našla i malou pěstírnu konopí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklepní pěstírna konopí, kterou objevili policisté při raziích v chatových oblastech na okraji Prahy | Foto: Karel Rožánek

„Začněte od toho konce a fakt jednu chatu po chatě. Ať se nic nevynechá,“ rozdává pokyny velitel.

Ploty u chatek a kůlen v kolonii na Zahradním Městě obrůstá plané víno a spousta plevele. Na zimu jsou tak ideálním úkrytem pro bezdomovce.

„Stává se občas, že tady hlídáme chatky. Nahoře je jedna opuštěná, tak tam přespávají. Ty osoby kontrolujeme, lustrujeme, jestli se po nich nepátrá nebo nejsou pohřešované. Požár tady byl nedávno – shořela chatka, kde bydleli bezdomovci, je to asi deset dnů,“ říká jeden ze zasahujících policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrolu chatových oblastí v Praze sledovala reportérka Evelyna Kulíšková

Překvapivý objev udělali v zahrádkách na Skalce. Ve sklepě jedné z chatek našli malou pěstírnu konopí. Muž uvnitř tvrdí, že od objektu nemá klíče a jen tam přespává. „Nebydlím tady, bydlím v Německu a rodinu mám na vesnici,“ přesvědčuje muž. „Pán ale nepopírá, že tady hulil,“ dodává policista.

„Našli jsme tam několik rostlinek marihuany zasazených, i ještě neosetých nebo neusušených. Na topení bylo také pár rostlinek už usušených. Pán otevřel, ta marihuana byla cítit,“ popsal policista, který konopí našel.

Důkladným kontrolám se nevyhnuly ani zahrádky v kolonii na Slatinách. „Tady dřív problémy byly, my jsme to dali do kupy. S těmi dole byl problém. Jednomu sousedovi – chodí tady takový plešatý pán s rotvajlerem – zakousl pejska,“ říká mladá žena, která dříve problémový domek opravuje a vychová v něm malého syna.

Za policejní kontroly je ráda, stejně jako starší chatař z největší zahrádkářské kolonie v Modřanech. „Určitě nám to pomáhá. Loni jsme tady měli šílené problémy. Jeden bezdomovec vykrádal nesčetné množství chat, asi sto chat,“ vzpomíná.

Nejvíce vloupání je ve středních Čechách

Policisté v každém z krajů republiky každoročně řeší kolem tří set vloupání do chat. Výjimkou jsou jen střední Čechy, kde je to až čtyřikrát více případů. Na vině je podle policie často špatné zabezpečení chat.

„Především mechanické, ale také elektronické zabezpečení chat, to je většinou nejúčinnější. Dále doporučujeme okenice nebo dvojité jištění dveří. A také to, aby občané nenechávali ve svých zahradních chatkách žádné nářadí, které ulehčí pachateli právě vloupání a krádež dalších věcí,“ radí policejní mluvčí Eva Kropáčová.

S pravidelnými kontrolami chatových oblastí budou policisté pokračovat až do jara, a to nejen v Praze, ale v celé republice.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme