Při letním koupání je třeba dávat pozor, dohled plavčíka nikdy neuškodí

Letošní letní sezóna vrcholí a osvěžení v současných horkých dnech vždy přijde vhod. Tragicky ale dopadl mladý muž, který se včera večer utopil na Opatovickém písníku, další žena se zřejmě utopila minulý týden ve Smiřicích. Koupající by proto měli dodržovat základní pravidla bezpečnosti koupání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto)

koupaliště, plavání, bazén (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

V rekreačním areálu Stříbrného rybníku v Hradci Králové můžou být návštěvníci klidní, protože dohled nad vodní plochou zajišťují plavčíci a členové vodní záchranné služby, kteří přes den dohlížejí na vodní hladinu i na jednotlivé atrakce.

Jsou připraveni okamžitě zasáhnout, pokud by se někdo topil, ale samozřejmě i poskytnout první pomoc v případě zranění nebo zdravotních problémů. Rádi ošetří i případné drobné zranění. To je tady schopen ošetřit i kdokoli z personálu autokempu.

Plavčíkem nebo vodním záchranářem se nemůže stát kdokoli. Plavčík musí mít fyzické a odborné předpoklady pro to, aby svou činnost mohl vykonávat. Musí umět dobře plavat a znát postup záchrany tonoucího, ovládat první pomoc a mít u sebe bezpečnostní pomůcky jak sám pro sebe, tak i pro poskytnutí první pomoci.

Vodní záchranná služba působí hlavně v lokalitách, kde dojezdové časy záchranných služeb jsou mnohdy velmi daleko za hranicí zákonných 15 minut, nebo jsou tyto lokality bez rychlého nasazení motorového člunu nedostupné.

Vodní záchranná služba | Foto: Hana Ondryášová

Vodní záchranáři poskytují své čluny i jako dopravní prostředek posádkám rychlé lékařské pomoci do obtížně dostupných míst a pro následný rychlý transport pacienta člunem k sanitce nebo vrtulníku.

Opilí do vody nevstupujte

Lidé by před vstupem do vody vždy měli zvážit svůj zdravotní i psychický stav. Je lepší vždy jít ve dvojici nebo ve skupině. To je velmi důležité hlavně, pokud se jdou koupat do rybníku, přehradní nádrže a podobně.

Především by ale lidé neměli plavat pod vlivem alkoholu navíc v kombinaci s nějakou pozdější dobou. Alkohol totiž negativně ovlivňuje jak krevní oběh, tak orientaci a ovládání. Vzniká velké riziko toho, že pomoc včas nepřijde, a zvyšuje se hrozba utonutí.

Bohuslav Štěpánek, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme