Při odstraňování kůrovcového dřeva pomáhá v Krkonoších i vrtulník

Lesníci v Krkonoších začali odstraňovat dřevo napadené kůrovcem. Ze svahů Růžové hory musí kvůli nepřístupnému terénu pokácené dřevo přenášet vrtulník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studniční hora | Foto: Blanka Černá

Podle Radka Drahného z vedení správy národního parku jiná možnost jak dřevo z této lokality dostat prakticky neexistuje.

„Dřevo bylo napadené kůrovcem, proto bylo potřeba jej pokácet a nyní je důležité jej co nejdříve odstranit, aby kůrovec neměl možnost ničit další stromy. I kvůli té rychlosti požíváme vrtulník. A samozřejmě je to také kvůli tomu, že svahy Růžové hory jsou velice prudké,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krkonoších natáčel redaktor Martin Pařízek

Růžová hora ale podle něj není o tomto víkendu jediným místem v Krkonoších, kde se těžba provádí. V některých porostech západních Krkonoš probíhají probírkové těžby.

„Museli jsme v těchto dnech vyhlásit omezení vstupu na cestu Planýrka směrem na Paseky nad Jizerou. Přes tuto cestu povede lanovka. To je další způsob, kterým se snažíme šetrně přiblížit těžené dřevo k cestě, odkud jej odváží vyvážecí souprava,“ upřesnil.

Práce na těchto lokalitách by měly skončit do několika dnů.

Martin Pařízek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme