Při odstraňování kůrovcového dřeva pomáhá v Krkonoších i vrtulník

Lesníci v Krkonoších začali odstraňovat dřevo napadené kůrovcem. Ze svahů Růžové hory musí kvůli nepřístupnému terénu pokácené dřevo přenášet vrtulník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studniční hora | Foto: Blanka Černá

Podle Radka Drahného z vedení správy národního parku jiná možnost jak dřevo z této lokality dostat prakticky neexistuje.

„Dřevo bylo napadené kůrovcem, proto bylo potřeba jej pokácet a nyní je důležité jej co nejdříve odstranit, aby kůrovec neměl možnost ničit další stromy. I kvůli té rychlosti požíváme vrtulník. A samozřejmě je to také kvůli tomu, že svahy Růžové hory jsou velice prudké,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krkonoších natáčel redaktor Martin Pařízek

Růžová hora ale podle něj není o tomto víkendu jediným místem v Krkonoších, kde se těžba provádí. V některých porostech západních Krkonoš probíhají probírkové těžby.

„Museli jsme v těchto dnech vyhlásit omezení vstupu na cestu Planýrka směrem na Paseky nad Jizerou. Přes tuto cestu povede lanovka. To je další způsob, kterým se snažíme šetrně přiblížit těžené dřevo k cestě, odkud jej odváží vyvážecí souprava,“ upřesnil.

Práce na těchto lokalitách by měly skončit do několika dnů.

Martin Pařízek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme