Při povodni ústečtí strážníci zachraňovali životy. Teď vyhánějí sběrače

Až 130 ústeckých strážníků je od začátku června na nohou. Odvezli starému člověku velké zavazadlo při evakuaci, rozdávali pomůcky na úklid a nekonečně hlídkovali - to všechno byla jejich náplň práce. Zachraňovali ale také životy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem. Silnice na Lovosice je stále zatopená. Jet se dá jen na Děčín | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Ne všichni věřili, že povodeň se přiblíží té před jedenácti lety.

„Pomáhali v ulici Veslařská jedné ženě, která nechtěla opustit své obydlí. Podcenila povodně, zůstala doma a nakonec, když voda vystoupala až do prvního patra, tak si zavolala o pomoc,“ popsal případ zástupce ředitele městské policie Jan Novotný a pokračoval:

„Strážníci se na místo dostavili, přivolali hasiče a společnými silami dostali ženu přes půdní okénko do bezpečí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak fungují strážníci v krizové situaci, která potkala Ústí nad Labem, zjišťovala Gabriela Hauptvogelová

Stejně jako hasiči nebo policisté i strážníci sloužili při povodních často i několik směn za sebou. Po pár dnech jim proto přijelo pomáhat 11 strážníků z Plzně. Dva z nich zachránili život devítiletému chlapci s nemocnými ledvinami.

„Obrátila se na ně plačící matka, která držela v náručí svého syna, který pomalu nedýchal. Strážníci ihned začali s oživovacím procesem,“ vyprávěl Jan Novotný a dodal:

„Jeden si sundal bundu, na ni chlapce položil. Druhý dítěti zprůchodnil dýchací cesty, kde byly zvratky. Chlapec začal po chvilce dýchat. Na místo byla ihned přivolána rychlá záchranná služba, která si dítě odvezla k dalšímu vyšetření.“

Povodně zasáhly i hendikepované. Často se ocitají v patové situaci

Číst článek

Díky tomu, že je teď v povodní zasažených ulicích tolik strážníků a policistů, mohli opět velmi rychle pomoci při úterní noční nehodě. Auto se třemi muži vjelo i přes výstražná světla na přejezd na Střekově. Tam do něj vrazil vlak.

„Vyprostili dva lidi z vozidla, bohužel jednoho se nepodařilo z vozidla vyprostit. Byl velmi silně zraněný, silně krvácel, tak mu krvácející rány zaškrtili, zafixovali páteř a udržovali životní funkce,“ popsal situaci Jan Novotný.

Tento zraněný spolujezdec je v ústecké nemocnici na jednotce intenzivní péče. Druhý muž a řidič měli otřes mozku. Strážníkům ale perné dny s opadnutím vody nekončí.

ONLINE: Sbírka ČRo Pomáhejte s námi překonala 2 miliony

Číst článek

„V momentě, kdy začali lidé vynášet svůj nepotřebný nebo zaplavený nábytek a vůbec všechny věci, které byly kontaminované záplavami, tak se okamžitě na místě objevili sběrači kovů a všeho možného. Proto jsme posílili hlídkovou činnost v těchto ulicích a začali jsme všechny tyto lidi vyhánět,“ uzavírá Jan Novotný.

Gabriela Hauptvogelová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme