Česko 5:1 Lotyšsko

Při požáru domova důchodců na Novojičínsku zemřeli dva senioři

V Příboru na Novojičínsku nad ránem hořel domov s pečovatelskou službou. Při požáru zemřely dvě seniorky, další čtyři důchodce převezli záchranáři do nemocnice. Dvacet lidí hasiči a policisté evakuovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár domu s pečovatelskou službou Příbor | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Požár už je uhašen, hasiči a policie jsou na místě a pátrají po příčinách požáru. Prohledávají hlavně byt, ze kterého se plameny začaly šířit.

„V tuto chvíli probíhají práce na místě, ohledání místa. Máme vytvořenou telefonní linku pro rodinné příslušníky – 974 735 751. Čtyři lidé jsou v nemocnici. Přesnou příčinu zatím neznáme,“ řekl Petr Gřes z novojičínské policie.

Hořet začalo brzy ráno v jednom z bytů. Zřejmě právě tam bydlely oběti požáru, policie to však zatím nepotvrdila. Jedna ze seniorek zemřela přímo na místě, další při převozu do nemocnice.

„Cítila jsem kouř, chtěla jsem vyletět ven, že to sdělím sousedům. Ale to už se nedalo, byla jsem jak ryba bez vody, musela jsem rychle dýchat. Nejhorší to bylo ve třetím patře, kdyby to hořelo za mnou, tak nevím, jestli skočit dolů nebo co,“ popisuje 66letá Hana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evakuované důchodce navštívila v základní škole Dukelská reportérka Jana Jeckelová

Dvacet dalších obyvatel domu záchranáři okamžitě evakuovali, pomohla i radnice v Příboře, a lidé tak našli dočasný azyl v základní škole Dukelská. Pro některé další si přijeli jejich příbuzní.

Zhruba 15 důchodců teď sedí v jedné ze tříd. Z domova odešli jen v tom, co měli na sobě. Mají deky a pečovatelé jim postupně vozí oblečení, hygienické potřeby a léky. Ve škole dostali také jídlo a pití.

Senioři jsou podle reportérky Českého rozhlasu viditelně otřesení, mnozí se drží za ruce a mají slzy v očích. Někteří dostali utišující léky a je u nich i psycholog. Pečovatelky je postupně umývají, protože jsou ušpinění od kouře.

Infolinka pro rodiny obyvatel Domova seniorů Příbor: 974 735 751

Při zásahu byl i starosta Milan Strakoš z ODS, který byl naopak překvapen, jak starší lidé stěhování v klidu zvládli. „Oni teď sice vypadli ze svého prostředí, ale my jsme je uklidňovali. Ale až jsem byl překvapen, že z toho nebyli nějak vystresovaní. Byli převezeni do ubytovny, než se rozmyslíme, co dál,“ uvedl Strakoš.

Andrea Čánová, Martin Knitl, Jana Jeckelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme