Při preventivním měření propustnosti autoskel v Olomouci, neprošlo 99 procent aut

Na přání řidičů dnes policisté v Olomouci prováděli preventivní kontrolní měření propustnosti automobilových skel. Od počátku prosince totiž dopravní policisté v kraji mají k dispozici speciální diagnostické přístroje a za příliš tmavá skla dávají pokuty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českobudějovičtí policisté zahájili další dopravně-bezpečnostní akci

Českobudějovičtí policisté zahájili další dopravně-bezpečnostní akci | Foto: Pavlína Fendeková

„U bočních oken musí být 75 procentní propustnost a u předního skla je to maximálně 70 procent,“ přiblížil Stanislav Žižka z odboru dopravy krajského policejního ředitelství v Olomouci.

„Mám propustnost 34. Řekli nám, že je to certifikované, ale budu to nakonec muset sundat,“ uvedla po kontrole jedna z řidiček.

Zájem o měření byl velký, možnosti využila asi stovka řidičů. Jak ale upozornil krajský koordinátor BESIPu Miroslav Charouz, majitelé aut, kteří si vozidlo záměrně zatmaví černými fóliemi, na měření nepřijdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie v Olomouci preventivně měřila propustnost autoskel. Na akci natáčela reportérka Radiožurnálu Alena Vykydalová.

Podle něj jde o skupinu řidičů, kteří jsou těžko zvladatelní v silničním provozu. „Kteří chtějí mít neustále telefon na uchu, chtějí porušovat předpisy a být neviditelní. Mají fólii často za účelem toho, aby jim nebylo vidět do obličeje, aby při páchání přestupku nebyli snadno ztotožnitelní. A ti mají nejvíce problémů v silničním provozu,“ přiblížil.

Tomáš Vitásek z oddělení silničního dohledu zdůraznil, že majiteli auta s nízkou propustností skel hrozí pokuta do výše 5 tisíc korun. „Pokud nejde o majitele, ale pouze o řidiče vozidla, hrozí mu pokuta do výše 2 tisíc korun. A pokud je to pod 20 procent hrozí ve správním řízení i odebrání řidičského průkazu,“ přiblížil.

Miroslav Charouz z BESIPu upozornil také na rizika nadměrně zatmavených skel: „Největší riziko je to, že není možné navázat takzvaný oční kontakt. Například chodec, který chce použít přechod, vidí přijíždějící auto, ale přes tmavá skla nevidí řidiče a nemá jistotu, jestli ho ten zahlédl nebo ne. Tudíž je tam obrovské riziko kolize.“

Při dnešním preventivním měření neprošlo 99 procent vozidel. Řidiči, jejichž vozy neprošly, musí zatemnění odstranit na vlastní náklady.

Alena Vykydalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme