Při rekonstrukci pivovaru na Kroměřížsku se našlo sto let staré pivo
Tři láhve piva starého zřejmě víc než sto let se našly při rekonstrukci pivovaru v Záhlinicích na Kroměřížsku. Odborníci ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském láhve se je teď chystají otevřít a následně budou pivo analyzovat.
Pivovar na moravské vesnici majitelé uzavřeli v roce 1926. Nalezené láhve by mohly být podle Karla Kosaře z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského ještě starší.
„Po diskusi s majitelem, který se kloní k názoru, že pivo je z roku 1900 až 1910, si myslím, že takhle to asi bude. Lahev ani nemá porcelánový uzávěr s těsněním, je tam ještě klasická korková zátka,“ vysvětluje Kosař, podle čeho se dá stáří nálezu odhadnout.
Co může pivovarníkům přinést nález sto let starého piva, vysvětloval Karel Kosař z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského
Láhve objevili dělníci v zazděném odvětrávacím systému ležáckého sklepa pivovaru, patrně si je tam z nějakého důvodu odložili zedníci. Vzhledem k tomu, že ležely v temnu a chladu, mohl by nález pivovarníkům ještě něco říci o tom, z jakých surovin se tehdy pivo v českých zemích vyrábělo.
„Otevíráme to kvůli analýzám, protože nás strašně zajímá v souvislosti se zachováním značky České pivo třeba struktura dextrinu nebo polyfenoly z chmele a podobně,“ řekl Kosař s tím, že na stoletém pivu by si určitě nikdo nepochutnal.
„Určitě ta chuť bude odporná. Bude to velice kyselé, bude to samozřejmě zvětralé a ani to možná nebude moc hořké. Ale z hlediska výzkumu, třeba z hlediska šlechtění ječmene a chmele, to může být velice zajímavé,“ dodal odborník.