Příbram má nový program prevence kriminality

Rada města Příbram tento týden schválila Městský program prevence kriminality na rok 2013. Obsahuje pět projektů, jejichž cílem je omezení příležitostí k páchání trestné činnosti a také informování občanů o legálních možnostech ochrany před krádežemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominantou zrekonstruovaného náměstí T. G. Masaryka v Příbrami je fontána s osmnáctitunovou žulovou koulí

Dominantou zrekonstruovaného náměstí T. G. Masaryka v Příbrami je fontána s osmnáctitunovou žulovou koulí | Zdroj: ČTK

Příbram léta trápí především majetková trestná činnost, tedy hlavně vykrádání aut, sklepů nebo rekreačních objektů.

Cílem Městského programu prevence kriminality pro letošní rok je především snížení majetkové trestné činnosti a zvýšení subjektivního pocitu bezpečí občanů města.

Dále pak by v rámci projektu město chtělo pokračovat v dlouhodobé a cílené práci s rodinami, u nichž je riziko výskytu kriminálního chování jejich členů. Program obsahuje i projekt zaměřený na ochranu před trestnou činností jedné z klíčových cílových skupin, a to seniorů.

Jeden projekt je z oblasti situační prevence a zbývající čtyři jsou z oblasti sociální prevence. V praxi to znamená, že se letos v Příbrami bude osvětlovat jedna riziková lokalita. Konkrétně jde o okolí dolu Marie na Březových Horách, kde je několik garáží, které jsou častým cílem zlodějů.

Dále pak je to projekt zaměřený na komplexní zabezpečení majetku s názvem Zamknout dveře nestačí. V jeho rámci si občané budou moci sami provést prostřednictvím dotazníku jakýsi bezpečnostní audit zabezpečení svého majetku. Uskuteční se také odborný seminář pro veřejnost lidé dostanou leták obsahující informace o vhodných způsobech zabezpečení objektu.

Městský program obsahuje i projekt Sdílení, v rámci kterého bude tým odborníků již druhým rokem pracovat s rodinami, v nichž je riziko výskytu kriminálního chování u jejich členů. Dalším projektem zaměřeným na rizikovou skupinu dětí a mládeže je Letní sociálně-rehabilitační pobyt pro děti. Tyto pobyty město realizuje již od roku 2009 a je o ně každoročně velký zájem.

Program pamatuje na mládež i seniory

S kriminalitou se v Příbrami bojuje už několik let a dosavadní program prevence přinesl úspěchy. Statistiky ukazují, že se daří snižovat kriminalitu mládeže. Například v roce 2008 spáchali mladiství v Příbrami 33 trestných činů, v roce 2010 pouze devět trestných činů a v roce 2012 už jen tři.

Proto se právě této skupině chtějí v Příbrami věnovat dál. V rozpočtu města, který by zastupitelstvo mělo schválit 25. února, se tak určitě bude finančně pamatovat i na některé sportovní projekty, které v minulosti radnice v rámci boje s kriminalitou podpořila.

V minulosti v rámci prevence kriminality se v Příbrami myslelo i na seniory a nejinak tomu bude i letos. Této skupině se projekt věnuje dlouhodobě, například v roce 2011 bylo z dotace od ministerstva vnitra instalováno seniorům 150 kusů bezpečnostních řetízků na dveře.

V roce 2011 a 2012 se mohli senioři zúčastnit dlouhodobého vzdělávání v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality. Na žádost seniorů se v letošním roce uskuteční projekt Senioři v ohrožení se zaměřením mimo jiné i na praktický nácvik sebeobrany.

Město si celý projekt nemůže dovolit hradit ze svých peněz, a tak má podanou žádost o dotaci od ministerstva vnitra ve výši 362 tisíc korun. Výsledky dotačního řízení by měly být známy do konce března.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme