Příbram uvažuje, že zruší záchytku. Nechce do ní dávat peníze

Příbramská radnice uvažuje o zrušení záchytné protialkoholní stanice. Současný stav zařízení totiž neodpovídá novým hygienickým předpisům a město nechce do úprav investovat. Příbram proto v současné době jedná se Středočeským krajem o budoucnosti této služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto

Protialkoholní záchytná stanice - ilustrační foto | Foto: FN Na Bulovce

Příbramská záchytná stanice nesplňuje hned několik předpisů. Je například příliš malá a chybí jí oddělené prostory pro muže a pro ženy. Podle nové vyhlášky, která začala platit letos, by měl být na záchytné stanici také trvale přítomen lékař.

Radnice tvrdí, že odstranění těchto nedostatků by bylo příliš nákladné. Například si nemůže dovolit platit stálého lékaře a i stavební úpravy by se prý městu nevyplatily.

Naopak kdyby se stanice zrušila, město by ušetřilo ročně milion korun, který teď na její provoz doplácí.

Příčin, proč je částka tak vysoká, je víc. Tou nejhlavnější je, že většina opilců, kteří na záchytné stanici přenocují, za pobyt nezaplatí. Jedna noc vyjde na 1500 korun. Navíc sem jsou sváženi opilci i z jiných měst, jako je třeba Benešov, Beroun, Písek nebo třeba Kladno a další města.

Příbram opakovaně žádala města, ze kterých byli přivezeni opilci na záchytnou stanici, o finanční příspěvek, ale většinou marně. Těch, která přispěla nějakou finanční částkou, byla jen hrstka, jako třeba Beroun, Hostivice, Kladno nebo Votice.

Opilci do nemocnice

Kdyby ke zrušení záchytky došlo, o opilé by se s největší pravděpodobností postarala Oblastní nemocnice Příbram, která patří Středočeskému kraji. Město proto v současnosti s krajem o budoucnosti služby jedná.

Případné převedení záchytky pod nemocnici by však pro kraj znamenalo zvýšení nákladů. Podle ředitele příbramské nemocnice se navíc opilci už teď dostávají do nemocnic často. Pokud se třeba ukáže, že má dotyčný nějaké poranění nebo alespoň podezření na ně, nemocnice ho přijme.

Záchytná stanice je součástí budov bývalé I. polikliniky, které město před rokem prodalo. Nový majitel měl povinnost tyto provozy po několik let zachovat.

Proto už se objevily názory, že zrušením záchytné stanice vychází radnice vstříc novému majiteli budovy, kterou společně s ubytovnou pro bezdomovce, která je v další části budovy, měl nový majitel polikliniky – plzeňská firma Triticum – zachovat po dobu tří let.

To vedení města odmítá s tím, že pokud dojde ke zrušení záchytné stanice, tak dojde právě k rozšíření ubytovny pro bezdomovce. I v ní jsou totiž problémy s prostorem, chybí tam samostatné oddělení pro ženy a došlo by i k rozšíření sociálního zázemí.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme