Příbramský kostel zdobí netradiční hodiny. Ručičky jsou obráceně

Loňská rekonstrukce náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v Příbrami jako jakýsi vedlejší produkt odhalila v plné kráse kostel sv. Jakuba, který do té doby zakrývaly vzrostlé stromy a který se tak opět po mnoha letech stal dominantou celého náměstí. Kostelní věž má ale jednu zvláštnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Jakuba v Příbrami. Bude půl dvanácté

Kostel sv. Jakuba v Příbrami. Bude půl dvanácté | Foto: Radek Ctibor

Kolem hodin na věži sv. Jakuba na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v Příbrami chodí místní denně. Ale jen někteří z nich vědí, čím jsou hodiny výjimečné. „Že je velká místo malé,“ říká mladá žena.

To potvrzuje i správce kostela Josef Soukup. „Ciferník se čte tak, že tam jsou dvě okruží. Velké okruží ukazuje hodiny – jedna, dvě, tři, čtyři až dvanáct. A pak je střední malý kruh, který ukazuje čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Radek Ctibor zjišťoval, jestli o zvláštnosti hodin na kostele sv. Jakubu obyvatelé Příbrami vědí

Podané je to tak, že velká ručička ukazuje po velkém ciferníku, to znamená hodiny, a malá ukazuje v malém, to znamená minuty. „Respektive čtvrt hodiny. Dřív lidé nepospíchali, vteřina, minuta, to nic neřešilo,“ upřesňuje Soukup.

Velká ručička tedy ukazuje hodiny, zatímco malá minuty, což je proti úzu, na který jsou lidé zvyklí. A právě to některé obyvatele nebo návštěvníky Příbrami mate. „To, že jsou ručičky obráceně, vím, ale hodinky si rozhodně nařídit neumím,“ dodává žena.

ČRo, Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme