Přibylo pět nových ohnisek ptačí chřipky. Nemoc se rozšířila i do Pardubického kraje

Počet ohnisek ptačí chřipky v Česku se zvýšil na dvacet. Veterináři během víkendu potvrdili pět nových. Ve všech případech se to týkalo neregistrovaných malochovů. Jedno z nových ohnisek je i v Pardubickém kraji. Tam zatím žádné nebylo. Nově se choroba našla v Ústí nad Orlicí. Další ohniska jsou v Liberci, v Orlové v Moravskoslezském kraji a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli ptačí chřipce došlo v České republice k utracení asi 40 000 ptáků | Zdroj: ČTK

Ptačí chřipka se v Čechách objevila začátkem letošního roku. Ohniska nemoci se nacházejí na většině území státu.

Kromě již zmíněných jsou to čtyři oblasti v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském, Olomouckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

V plzeňské zoo se narodilo mládě vzácného nosorože. Lidé mohli porod sledovat on-line

Číst článek

Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, celkem byla nemoc ke konci ledna potvrzena u 31 volně žijících opeřenců.

Naprostá většina nalezišť nemoci byla v malochovech, výjimku tvoří velkochov v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. Firma přišla vybitím 6500 kachen přibližně o 20 tun masa. Zatím bylo v republice bohužel utraceno zhruba 40 000 ptáků.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme