Přibývá lidí topících dřevem. Na Vysočině trend podporují i obce
Za posledních 10 let se v Česku skoro zdvojnásobil počet domácností, které topí levným dřevem. Existují obce, které se trendu chopily a nabízejí svým lidem dřevo z obecního lesa. Jedním z průkopníků této myšlenky je Panenská Rozsíčka na Jihlavsku.
Obec se rozhodla, že plyn vůbec nezavede. Lidé tam mohou dřevo na topení zakoupit přímo od radnice.
„Hospodaříme v obecním lese od roku 1992. Zpočátku jsme dřevo prodávali papírnám, poslední dobou když přišli noví obyvatelé a postavili si nové domy, ho prodáváme hlavně lidem,“ říká starosta obce se 160 obyvateli Bohumil Novák.
„Plyn je drahý a tím, že lidé měli les, tak jsme věřili, že by se stejně netopilo plynem, ale dřevem. Máme zkušenost ze sousedních Hodic, kde plyn byl a lidé si sem jezdili pro dříví. Udělali jsme i projekt na centrální výtopnu na biomasu, máme stavební povolení, ale zatím nejsou dotační podmínky, abychom to realizovali,“ popisuje starosta.
Místní si systém obecního dřeva pochvalují. „Určitě se to vyplatí. Dříve jsme bydleli v Praze a měli jsme plynové topení, nyní máme topení o polovinu levnější. Obec to někam naveze a my si pak odebereme kolik potřebujeme,“ uvádí jedna z místních obyvatelek. Ročně její rodina spotřebuje asi deset kubíků dřeva, které ji stojí 4000 korun.