Přibývá turistických známek i jejich sběratelů. Pro další dvě můžou do Řepiště a Paskova

Stále přibývá míst, která mají svou turistickou známku. Nově ji získal dřevěný kostel v Řepišti nebo zámek Paskov na Frýdecko-Místecku. Fenomén plaket, které si lidé odnášejí z horských chat a jiných cílů, vznikl na konci 90. let. Teď má známku přes 2300 objektů. Sběratelé za nimi putují i stovky kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výlet do přírody | Foto: CC BY-NC-SA 2.0, dolanh

Kostel v Řepišti má turistickou známku teprve několik týdnů a podle vedoucí tamního tábora Marie Bednářové už si ji sběratelé našli.

„Lidé si tady pro turistickou známku chodí několikrát denně. Původně se měly vydávat u nás v tělocvičně, ale protože tu máme dětský tábor, posíláme je na obecní úřad,“ říká Bednářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řepiště a Paskov mají své nové turistické známky

Jednu plaketu si možná koupí Dalibor Figel, který pracuje na výmalbě tamní školky. Ale ne pro sebe ale pro známou, která turistické známky sbírá. Má jich prý už na 1200 a má z nich udělané krásné obrazy.

„Měli jsme jich minimální náklad, asi 200 známek. A po měsíci už jich máme asi jen třetinu a řešíme doobjednávku,“ ilustruje zájem o známku starosta Rostislav Kožušník ze sdružení nezávislých Řepiště.

„Jsme rádi, že se nám to podařilo. Dřevěný kostel svatého Michaela archanděla si turistickou známku zaslouží. Je to pro nás taky velký závazek. Se známkou souvisí i zvýšený zájem turistů o návštěvu kostela, tudíž je potřeba zajistit průvodcovství,“ dodává Kožušník.

Osm milionů Čechů letos stráví dovolenou v tuzemsku. To je o milion víc než vloni

Číst článek

Ve výběrovém řízení o udělení turistické známky uspěl i zámek v sousední obci Paskov.

„Teď už čekáme jen na grafické návrhy známky, abychom je odsouhlasili. Pak snad bude známka brzy vyrobena,“ říká projektový manažer regionu Slezská brána Miroslav Lysek.

Výrobce vydává i výroční turistické známky, které se vážou k určité události. Letos budou například na Dnech Nato.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme