Primátor Korytář ven, rozhodli zastupitelé Liberce

Zastupitelé Liberce včera večer po bouřlivém jednání odvolali Jana Korytáře z funkce primátora. Společně s ním v radě města končí i jeho dva spolustraníci ze sdružení Změna pro Liberec Jaromír Baxa a Květoslava Morávková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korytář | Zdroj: ČTK

Hanba, spiknutí, zklamání, nezapomeneme - taková slova měli na rtech příznivci Jana Korytáře po oznámení, že Jan Korytář byl zastupiteli odvolán z postu primátora severočeské metropole. Podporu Korytářovi přišlo na jednání zastupitelstva vyjádřit na 300 spřízněnců.

Pro odvolání se po čtyřhodinovém jednání vyslovilo 26 zastupitelů města, proti 13. Korytář pak odevzdal primátorský řetěz, na oplátku dostal od svých příznivců plnou náruč květin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bernáthová _ nabídka repo-Lb-primátor.mp3

„Mrzí mě to, že tato etapa končí. Možnost ovlivňovat město pro občany s tou podporou veřejnosti byla zajímavá, škoda, že jsme o to přišli,“ litoval Korytář. Není ale pesimista a věří, že se současným týmem bude pracovat dál a změny budou pokračovat.

Jana Korytáře zastupitelé odvolali na návrh sociální demokracie, podle které primátor rozhodoval bez ostatních radních. Obklopil se na radnici svými příznivci a mezi ním a zbytkem koalice, ke které patřilo ještě sdružení Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví, údajně vázla komunikace.

Podle Korytáře stojí za odvoláním jeho protikorupční tažení. Bývalý primátor za ODS Jiří Kytner hlasoval pro odvolání Korytáře ještě z jiného důvodu. „Měl problém ten, že předpokládal, že jen jeho cesty jsou ty správné a viděl nepřítele téměř ve všech."

Odteď bude město řídit statutární náměstkyně primátora Martina Rosenbergová z ČSSD. Kandidát na nového primátora vzejde na základě dohody nové koalice.

Náměstek primátora Jiří Šolc ze sdružení Liberec občanům, který Korytáře v poslední době také kritizoval, slibuje, že nová koalice se začne brzy dojednávat. „Bude čtrnáct dnů na vyjednávání a na dalším zastupitelstvu věřím, že dojde k rekonstrukci rady, a že se život ve městě vrátí do tvůrčích kolejí,“ přeje si Šolc.

Ivana Bernáthová, Michaela Vydrová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme