Primátor Svoboda chce další změny v dozorčích radách pražských společností

Nové vedení Prahy, tedy koalice ODS a TOP 09, je u kormidla necelý týden a už jsou tu první změny. Nejenže rada v úterý schválila objem rozpočtu na rok 2012, ale vyměnila i několik členů dozorčí rady dopravního podniku. Lídři nové koalice slibují, že to rozhodně není poslední změna a do několika měsíců by se mělo střídat i ve vedení dalších společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská magistrála-veřejný prostor 21. století | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokrat Antonín Weinert a starostové za ODS Milan Richter, Dalibor Mlejnský a Marek Ječmének. Ti všichni v dozorčí radě dopravního podniku k 30. listopadu končí.

Jejich odvolání a nahrazení jinými občanskými demokraty a členy TOP 09 nebylo těžké. Praha je totiž stoprocentním akcionářem dopravního podniku a rada města funguje jako valná hromada. Primátor Bohuslav Svoboda slibuje, že výměny budou pokračovat.

„Budeme se zcela zaručeně zabývat dozorčími radami podniků, které jsou námi stoprocentně vlastněny. A budeme samozřejmě jednat v dalších firmách, kde máme majetkovou spoluúčast, s ostatními vlastníky o tom, jaký vývoj těchto firem bude,“ řekl Bohuslav Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jana Hergeta o dozorčích radách pražských společností v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Jsou to například Pražská energetika, Pražský teplárenská nebo Pražské služby. S křesly v dozorčích radách se zřejmě budou muset rozloučit hlavně sociální demokraté a také někteří členové ODS spojovaní s minulým vedením města.

Vystřídají je převážně zástupci TOP 09, která loni na podzim volby v Praze vyhrála, ale nakonec skončila v opozici. Podle prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka je to jediný způsob, jak převzít zodpovědnost za prosazování záměrů města.

„Teď nastala situace, kdy rozhodnutí konáme, a tudíž musíme dohlížet i na výkon těchto vlastnických práv, tudíž by koalice měla mít možnost a koaliční strany, které budou takto rozhodovat, by měly mít možnost ta vlastnická práva vykonávat,“ uvedl Tomáš Hudeček.

ČTĚTE TAKÉ: Dopravní podnik musí šetřit. Dostane méně peněz a má dluhy

Současní členové dozorčích rad zřejmě nebudou odcházet rádi. Jednak ztratí vliv, ale přijdou i o peníze. Za působení v radě totiž někteří zastupitelé brali ročně statisícové částky. I to se podle Tomáše Hudečka teď změní.

„Počítáme s tím, že stanovíme nějaký rozumný strop pro tyto odměny, a dále samozřejmě počítáme s tím, že naši zástupci budou ve velmi omezeném počtu dozorčích rad, pokud se jedná o jednotlivce. To znamená, že rozhodně nepřipustíme varianty, kterých jsme zde byli svědky, to znamená, že jeden zastupitel seděl v pěti šesti dozorčích radách,“ řekl Tomáš Hudeček.

ČTĚTE TAKÉ: Změny ve vedení Prahy můžou mít dopad i na Pražské služby

Za TOP 09 by do dozorčích rad měli zamířit v první řadě odborníci. Naproti tomu například předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský, který je předsedou dozorčí rady Pražské energetiky, počítá s tím, že v této funkci brzy skončí. Je to podle něj logický vývoj.

„Myslím si, že to je naprosto logické, protože před rokem, kdy vznikla koalice sociální demokracie a ODS, tak se tak upravovali jednotliví zástupci na pozicích ve společnostech,“ uvedl Petr Hulinský.

Dopravní podnik je první a brzy by měly přijít na řadu i další společnosti, které město úplně nebo částečně vlastní. Výměna členů dozorčích rad by měla být hotová nejpozději do šesti měsíců.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme