Případ pašování polského léku používaného v Česku k výrobě pervitinu jde k soudu

K libereckému soudu míří kausa Sudafed - případ rozsáhlého pašování polského léku, který se u nás často používá k výrobě drog, konkrétně pervitinu. Organizovanou skupinu pašeráků nedávno dopadli kriminalisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezené drogy v Chlovech na Pelhřimovsku | Foto: Policie ČR

Zatýkání pašeráků se velmi často neobejde bez pomoci zásahové jednotky. Tentokrát spadla klec na pět mužů a jednu ženu. Policie je obvinila z nedovolené výroby 10 kilogramů metamfetaminu neboli pervitinu. Státní zástupkyně Petra Žílová je teď obžalovala a případ bude v červnu řešit liberecký soud.

„Jeden z obviněných jako organizátor této skupiny financoval nákup pomůcek, chemikálií a léčiv potřebných k výrobě pervitinu, které někteří z dalších obviněných jezdili do Polska nakupovat a zakoupená léčiva následně předali výrobcům metamfetaminu,“ popisuje Žílová.

Ti pak podle jejích slov vyráběli metamfetamin přesně podle objednávek jednoho z obviněných na různých místech v Libereckém kraji. Po ukončení procesu výroby získaný metamfetamin z větší části předávali organizátorovi, z menší části si jej nechávali pro vlastní potřebu a vlastní prodeje drobným uživatelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Liberečtí policisté jsou v řešení případů spojených s drogami úspěšní

Obžalovaným teď hrozí 10 až 18 let vězení. Pro ty obžalované, kteří začali s vyšetřovateli spolupracovat, bude trest možná mírnější. Liberecké soudy už rozplétaly řadu podobných případů a další budou následovat. Policistům a celníkům se totiž daří pašeráky chytat, zdůrazňuje policistka Vlasta Suchánková.

„Od začátku tohoto roku jsme zrealizovali celkem čtyři bezpečnostní opatření, kdy jsme se zaměřili na vyhledávání nelegálně dovezených léků přes bývalé státní hranice.“

Speciálně cvičení psi

V poslední době byli policisté úspěšní hned dvakrát. Policistka zmiňuje zatčení dvou mužů z Ústecka nedaleko Harrachova.

„V autě převáželi více než dva tisíce kusů tablet v dózách i v blistrech. Tito muži už jsou obviněni z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V případě, že budou uznáni vinnými, hrozí jim až pětiletý trest odnětí svobody.“

Kvůli novému trendu k výrobě drog - tedy k využívání polského léku - museli policisté speciálně vycvičit i služební psy.

„Policejní psovodi rozšířili specializace svých svěřenců na vyhledávání dalších látek, které jsou obsaženy v těchto lécích. Tyto psy pak při konkrétně zaměřených akcích využíváme.“

Ivana Bernáthová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme