Případů okradených lyžařů v Jeseníkách sice ubylo, policie přesto před zloději varuje
Do Jeseníků vyrazili kromě lyžařů i policisté v uniformách. Nepřijeli ale za zábavou. Jejich úkol byl varovat návštěvníky hor před krádežemi sportovní výbavy. I když se zdá, že zloději už v horách neřádí tak jako v minulých letech, prevence je podle strážců zákona stále velmi důležitá.
Kvalitní lyžařská výbava je poměrně drahou záležitostí. O to víc bolí, když ji majitelům někdo ukradne. Své o tom ví lyžařka, kterou potkala redaktorka Českého rozhlasu Andrea Švubová před bufetem na Červenohorském sedle. Než aby nechala lyže bez dozoru, zůstala venku a ani jí nevadilo, že svačí na mrazu.
„Na lyže si dávám pozor, buď tam čeká někdo jiný, nebo se na ně snažím vidět. Teď tu byla fronta, tak jsme u nich raději stáli. Mám za sebou špatnou zkušenost. Přímo z auta nám ukradli lyže, to už je ale pět šest let. Mám někdy strach,“ říká lyžařka.
Ostatní lyžaři, na které Andrea Švubová narazila, už tak opatrní nebyli. Názor změnili, až když viděli policisty v uniformách.
„Lyže necháváme před restaurací nebo před toaletou,“ říkají a jiní dodávají: „Sedneme si tam, kde je okno a díváme se na ně. Další z lyžařů říká: „Já mám levné lyže, takže když mi je ukradnou, tak mi to nevadí.“ Ostatní by uvítali nabídku úschovny lyží: „Neviděl jsem nikde žádnou. Rozhodně by to mělo být, protože se krade,“ dodává lyžař.
Policisté navštívili společně se svými polskými kolegy desítku horských skiareálů během jednoho dne. Prohlédli 220 aut a oslovili přes 150 lyžařů.
„Lyžaři si nehlídají svůj majetek. Tvrdí, že na ně vidí, ale ne vždy tomu tak je. Nechávají si cenné věci ve vozidlech. Poslední dobou máme dobré zkušenosti s tím, že se dělají preventivní akce. Trestná činnost se nám hodně vymýtila,“ říká policistka Hana Bundilová.