Přípravy Vánoc zkomplikovaly chudým rodinám zpožděné sociální dávky

Technická závada způsobila, že lidem v Moravskoslezském kraji a na Ústecku přijdou sociální dávky o několik dní později. Některé rodiny se musely i zadlužit, aby s penězi před Vánoci vyšly. Úřad práce ale tvrdí, že podle zákona musí dávky vyplatit do konce měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Ještě jsme nedostali dávky, čekáme. Už kolikrát jsem si kvůli tomu půjčila,“ říká osmatřicetiletá matka samoživitelka se třemi dětmi.

Počítá každou korunu a nedoručené dávky jí citelně chybí. „Jídlo, děti, oblečení, klukovi do školy,“ vypočítává nutné výdaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpožděných sociálních dávkách před Vánoci natáčela v Ostravě reportérka Jana Jeckelová

Chudých rodin, na které zpoždění sociálních dávek dopadlo stejně citelně, je v Moravskoslezském kraji víc.

„Zpožděné vyplácení dávek způsobilo problémy našim klientům. Někteří se museli zadlužit a jedné klientce jsme předávali potravinovou humanitární pomoc z potravinové banky,“ říká Zuzana Doležalová ze sdružení Vzájemné soužití.

Podle ředitelky ostravského úřadu práce Yvony Jungové by se peníze k lidem měly dostat do konce týdne.

„Zákon nám ukládá, že musíme vyplatit dávky do konce měsíce, za který náleží. Ty výplatní termíny se mohou pohybovat,“ vysvětluje ředitelka.

Přestože rodiny peníze do Vánoc dostanou, neziskové organizace se obávají opakování situace i v dalších měsících. Chudým rodinám by to přineslo velké riziko dluhových pastí.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme