Příspěvek na nový kotel se na Ostravsku osvědčil. Vyplácet by se mohl i v dalších třech krajích

Ministerstvo životního prostředí se chystá rozšířit program pro zlepšení kvality ovzduší. Takzvané kotlíkové dotace už by nemuseli dostávat jen obyvatelé Moravskoslezského kraje. Do programu na nákup ekologicky šetrnějších kotlů se chtějí zapojit i další oblasti se špatným ovzduším, konkrétně střední Čechy, Ústecký a Jihomoravský kraj.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín. Ilustrační foto.

Kouřící komín. Ilustrační foto. | Foto: Ladislav Bába

„Jsme připraveni jednat víceméně s každým krajem, protože situace kotlíkových dotací a vůbec otázky vytápění domácností trápí celou republiku. Možná, že jsou kraje jako třeba jižní Čechy nebo Vysočina, kde globálně ta průměrná čísla nejsou tak špatná, ale přesto existují i v nich obce a dědiny, kde ten problém existuje,“ prohlásil ministr Tomáš Chalupa z ODS.

Výše příspěvku na nový kotel je dnes limitována částkou 40 tisíc korun. Polovinu financí obstará kraj, druhou polovinu dotuje ministerstvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nastínil další fázi programu kotlíkových dotací

„Toto jsou peníze, které na to máme alokovány, řekl bych s docela slušnou rezervou, které směřují od znečišťovatelů, tedy těch, kteří znečišťují životní prostředí. Odvádí poplatky do státního fondu a právě formou kotlíkových dotací je chceme vrátit do těch nejpostiženějších míst,“ vysvětlil ministr.

Předpokládá, že pro příští rok bude ministerstvo schopno alokovat 100 milionů korun, možná i více. Pokud se program rozšíří, pro všechny kraje musí podle Chalupy každopádně platit stejné podmínky.

Současný příděl dotací, který skončí v červnu, je už z velké části vyčerpaný. „V tuhle chvíli máme podle přihlášených vyčerpáno něco přes 80 procent, takže zatím vše běží podle plánu. Spíš bych řekl, že počet zájemců je o něco vyšší, než jsme plánovali,“ potvrdil ministr.

Důraz na sociální faktory a motivaci

Uvažuje se, že v další etapě programu bude více druhů dotovaných kotlů. Ministerstvo se chce ale kromě technických faktorů věnovat také sociálním otázkám. I s dotací totiž musí zájemce o moderní kotel přispět nemalou částkou ze svého.

„Na jedné straně si uvědomujeme, že v kraji je zhruba 50 tisíc domácích kotelen, které by zasloužily výměnu, a na druhou stranu víme, že obecná poptávka už pomalu naráží na nedostatek zájmu veřejnosti,“ připustil Chalupa.

Snahou je proto motivovat chudší obyvatele, aby se také zajímali o ekologické vytápění. Podle ministra by si měli uvědomit, že ve hře není jen kvalita ovzduší v obci. „Kvalitnější kotel znamená menší náklady na množství paliva, které spotřebujete, a také větší výhřevnost,“ dodal.

Při plánování čtvrté etapy kotlíkových dotací se chtějí úředníci zaměřit i na zkušenosti z předchozího období.

Lidé čekající na takzvané kotlíkové dotace | Foto: ČTK

Ukázalo se prý například, že když do programu vstoupí kromě státu a kraje také obec, jsou dotace díky znalostem místního prostředí lépe nasměrovány.

„Obec Klimkovice poskytuje dotaci ke 40 tisícům ještě ze svého rozpočtu, v objemu několika tisíc korun. Tím, že zná situaci, se umí napřít přímo třeba na konkrétní oblast, kde je situace v dané obci nejhorší. Pak se ukazuje, že jsou v tom úspěšnější, než program ,z ministerského stolu‘,“ upozornil Chalupa.

Zkušenosti s kotlíkovými dotacemi jsou v Moravskoslezském kraji zatím velmi dobré, potvrdil náměstek hejtmana Daniel Havlík z ČSSD. Dokazuje to první série kontrol v domácnostech, které příspěvek získaly. Postupně prý budou zkontrolovány všechny nové kotle.

„Není primárním cílem pokutovat za to, že nedodržují všechna pravidla, která máme nastavena. Je to o tom jednak říci lidem, kde ještě třeba mají rezervy, kde ještě mohou začít topit lépe, kde třeba uspořit, ale samozřejmě primárně se zaměřujeme na to, zda je dotace použita v souladu tak, jak byla poskytnuta, a tam zatím musím říci, že jsme velice spokojeni,“ uzavřel Havlík.

Martin Knitl, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme