Přístaviště mají přilákat více turistů k Labi. S jejich stavbou se začne za rok

Jakýsi Baťův kanál v Čechách. I tak by s trochou nadsázky mohl za několik let vypadat střední tok Labe. Obce a města ležící podél této řeky chtějí totiž do regionu přilákat více turistů a ruku v ruce s tím jim nabídnout vhodné podmínky pro rekreaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Labem a ostrov z lodě Krále Jiřího v Poděbradech | Foto: Český rozhlas Region

Zázemí pro vyznavače vodní turistiky by měla vytvořit veřejná přístaviště, v nichž by mohla kotvit malá rekreační plavidla. Nešlo by ale o žádné parníky nebo velké výletní lodě.

V praxi by to mohlo vypadat tak, že se rodina rozhodne pronajmout si třeba menší loď s kajutou a na Labi strávit několik dnů. Ve vybraných městech se vylodit, prohlédnout si třeba zdejší památky a pak zase po řece pokračovat dál.

O tyto přístavy pro malá plavidla má zájem zhruba deset měst a obcí ležících na středním Labi. Jejich starostové už loni podepsali Memorandum o spolupráci ve snaze dotáhnout projekt veřejných přístavišť do zdárného konce. Pravidelně se scházejí, a to i se zástupci Asociace lodního průmyslu a Ředitelstvím vodních cest.

K Memorandu se připojil Nymburk, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čelákovice, Kolín, Lysá nad Labem, Poděbrady, Velký Osek a Neratovice. Později se k projektu připojila i obec Oseček a zájem projevila také Sadská.

Od chystaných přístavů si slibují rozvoj a podporu cestovního ruchu. Když ožije Labe, přijdou turisté i do měst a obcí, v nichž přístaviště budou fungovat. Určitě mnozí z návštěvníků využijí zastávky k poznávání památek a různých zajímavostí. Místní speciality zase třeba ochutnají v místních restauracích a pivnicích. Díky tomu mohou podpořit i zdejší podnikatele.

Přístaviště by už příští rok mělo začít budovat Ředitelství vodních cest. Aktivita se ale bez pomoci měst a obcí neobejde. Radnice se postarají o příslušnou infrastrukturu, přístupové cesty, a ve finále by pak měly zajišťovat i základní údržbu.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme