Přístup k nákupnímu centru v České lípě ztěžují nedostavěné chodníky. Město slibuje nápravu

Lidé v České Lípě, kteří chodí pěšky nakupovat z českolipského sídliště Sever k nákupnímu centru Interspar, musí jít nepohodlnou nebo rizikovou cestou. Frekventovanou silnici směrem na Prahu a Nový Bor je možné přejít na dvou místech. K jednomu z nich ovšem nevedou žádné chodníky. Podle radnice je snaha vše dokončit do dvou let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Česká Lípa

Náměstí Česká Lípa | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Jeden přechod pro chodce je u kruhového objezdu. Tam vede cesta po chodníku, nicméně pro obyvatele sídliště Sever je to cesta až na sídliště Lada. Což je zejména pro seniory dost velká zacházka.

Druhý přechod je na světelné křižovatce pod čerpací stanicí. Ten je podstatně blíž a bezpečnější, jenže k němu nevedou žádné chodníky. Nákupní centrum stojí zhruba šest let a k přechodu vede jen silnice a vyšlapané pěšiny v místech, kde má být zeleň.

„Já bych řekla, že je dost nebezpečná. Jezdí tam auta a člověk musí čekat, aby přešel,“ komentuje cestu jedna z obyvatelek města.

Lidé riskují a přecházejí mezi auty, aby se dostali ke světelné křižovatce na přechod. Vozíčkáři musí jet jen po silnici, jinak se na nákup nedostanou.

Koupi pozemků už město schválilo

Původně českolipská radnice zamýšlela postavit lávku pro pěší. Dosud nestojí. Komunikace patří soukromému vlastníkovi, firmě, která městu nabízí pozemky ke koupi. Nabídku radnice několikrát odmítla, postoj změnila až loni v listopadu.

„O koupi těchto pozemků se jednalo v zastupitelstvu už potřetí. Dvakrát tento návrh neprošel a dostatečný počet zastupitelů pro něj hlasoval až na listopadovém zasedání, kde se prodej odsouhlasil. Proto to nešlo dřív,“ vysvětlila mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.

Město zaplatí bezmála tři miliony korun za komunikaci, kterou před lety samo prodávalo.

„Záměrem města je na tomto rizikovém úseku vybudovat chodník a přechod pro chodce, protože toto místo je pro lidi, kteří si jdou ze sídliště Lada nebo Sever nakoupit do Intersparu nebo Hypernovy dost nebezpečné, protože tam není bezpečný přechod. Navíc pro vozíčkáře je tento úsek zcela nepřístupný,“ uvedla Brožová.

Snahou radnice bude podle ní postavit chodník s přechodem co nejdřív. Město také bude muset investovat ze svých prostředků do úpravy komunikace, aby odpovídala veškerým normám.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme