Příznivci vojenské historie si na Náchodsku připomínají události konce války

Dnes je to přesně 68 let od takzvané Mise Velichovky. Osmého května roku 1945 projel konvoj americké armády Prahou a pokračoval směrem na východ. V autech sedělo kromě několika vojáků také pár důstojníků, kteří měli doručit podmínky kapitulace do hlavního štábu německé armády Střed. Velitel štábu maršál Ferdinand Schörner sídlil v lázních Velichovky na Náchodsku. Na tuto událost dnes vzpomínají obyvatelé lázní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj historických vozidel kopíroval trasu jízdy z roku 1945 | Zdroj: ČTK

Konvoj historických amerických vozidel vyjel už včera z Plzně a přesně kopíroval trasu jízdy z noci na 8. května 1945.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy konce války přiblížil z lázeňského areálu Velichovky reportér Bohuslav Štěpánek

Už od rána si dnes lidé nedaleko lázeňského areálu měli možnost právě tato vozidla prohlédnout.

Pozornost přitahovaly hlavně speciální průzkumné vozy zvané Greyhound M8. Tohle obrněné vozidlo vyzbrojené kanónem a kulomety bylo u americké armády velmi oblíbené, dokázalo například přes svou hmotnost 7,5 tuny jet až 90kilometrovou rychlostí.

Celkem dorazilo na třicet historických vozidel v doprovodu asi šesti desítek uniformovaných lidí. Přihlížející se dají počítat na stovky.

Kromě konvoje bylo k vidění věrně rekonstruované vojenské ležení. Včera večer se promítaly historické filmy a dnes ráno pořadatelé nabídli pohled na průběh mise, komentovanou prohlídku techniky, výstroje a výzbroje. Opět se promítaly filmy a také se ukázkově střílelo.

Nadšenci z Klubu vojenské historie pak položili za zvuku české a americké hymny věnce k pomníku.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme