Pro balík nebo pro důchod budou obyvatelé Lukavce u Fulneku chodit do samoobsluhy

Přibývá pošt, které fungují v neobvyklých budovách – například v samoobsluze, v rodinném domku nebo na obecním úřadě. Obce se tak snaží zachránit poštovní služby v situaci, kdy Česká pošta postupně ruší své malé pobočky. Prvních 60 smluv s takzvanými Pošta Partnery uzavře do konce roku. Příkladem je třeba Lukavec na Novojičínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pošta (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Poslední týdny strávili obyvatelé v napětí, jak to s plánovaným rušením místní pobočky dopadne.

Nejbližší pošta je více než čtyři kilometry daleko ve Fulneku. Na pobočku v Lukavci ale denně zamířili v průměru jen dva lidé.

Česká pošta proto hledala soukromou osobu, která by provoz služeb vzala na sebe. Od příštího roku tak budou obyvatelé Lukavce chodit k přepážce na druhý konec vsi. Fungovat totiž bude v místní samoobsluze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z malých obcí začínají mizet pobočky České pošty, příkladem je Lukavec u Fulneku

„Má být nějaké poštovní tajemství. Proč by nějaká prodavačka měla vědět, co mi přišlo, kolik mám důchodu nebo takové soukromé věci. Nelíbí se mi to,“ uvažuje paní Alena.

„Nebo někdo dostane balík a to hned ví celá vesnice, že dostal balík. Na poště je větší soukromí,“ dodává paní Věra. Přesto se oběma ulevilo, že pošta nezmizí úplně.

A služby zůstanou stejné. „Měla by tam být přepážka, vybavení. Všechny základní služby by měly být zachovány – platit, vybírat, posílat dopisy a balíky. Ti, kteří budou službu provádět, budou vázáni služebním tajemstvím,“ ujišťuje předsedkyně místního osadního výboru Ivana Sokolová.

Alternativní pošta by měla začít do deseti let fungovat na více než 2500 místech.

Zdislava Mochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme