Pro bezpečnost burčákového pochodu jsme udělali všechno. Dospělý člověk musí vědět, jak se chovat, říká starosta Mutěnic

Starosta Mutěnic na Hodonínsku Dušan Horák odmítá, že by zabezpečení tamějšího burčákového pochodu bylo nedostatečné. Jeho účastníci v sobotu potrápili záchrannou zdravotnickou službu Jihomoravského kraje, když se zraněním hlavy nebo končetin nedokázali mezi vinicemi popsat, kde jsou. Služba navíc o konání akce dopředu ani nevěděla. Podle Horáka ale byla zdravotní péče zajištěna na místě, stejně jako možnost zakoupení mapky trasy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burčákomat

Burčákomat | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Přestože zde byl během sobotního dne velmi vysoký počet účastníků, čítající tisíce milovníků burčáku, organizátor akce ZZS JmK o jejím konání neinformoval. Zásahy u zraněných tak komplikovala hlavně skutečnost, že dispečink neměl k dispozici žádnou oficiální mapu, kudy bude pochod procházet,“ uvedla na webových stránkách mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková.

Volající tísňovou linku 155 často nedokázali záchranářům popsat místo, ze kterého volají, ať už proto, že byli pod vlivem alkoholu, anebo proto, že pro ně bylo obtížné se mezi vinicemi orientovat.

Co říkáte na komplikace záchranné služby při výjezdech k zraněným?

Myslím si, že každý dospělý člověk je zodpovědný sám za sebe. Dorazilo asi 15 000 lidí. Trasa je vyznačená, jsou na ní stánky a další orientační body. Pokud člověk nedokáže popsat kde je, tak to není problém organizátorů.

Účastníci burčákového pochodu zaměstnali záchranáře. S úrazy hlavy a nohou jim nedokázali popsat, kde jsou

Číst článek

Podle informací ČTK se akce zúčastnilo 4000 lidí.

Tak to jsou špatné informace. Jen v obci bylo zaparkováno 250 autobusů, posílena byla vlaková i autobusová doprava. Lidé jezdí také vlastním autem. Dlouho dopředu jsou zarezervovány všechny ubytovací kapacity, lidé spí také ve stanu.

Jak byla zajištěna bezpečnost tolika účastníků? Proč jste neinformovali o konání akce také Krajskou zdravotnickou záchrannou službu?

Obec Mutěnice minimálně dva tři měsíce dopředu poslala žádost do hodonínské nemocnice, že potřebuje na akci stálou zdravotnickou službu se sanitkou. Už druhý nebo třetí rok měla stanoviště na ulici Vinařské. Ve velkém zdravotním stanu jsou zde minimálně dvě zdravotní sestry a lékař. Po této stránce to máme zabezpečené.

Záchranná služba na místě byla k dispozici po celou dobu pochodu? Kolik lidí tito zdravotníci ošetřili?

Pochod začal v devět hodin a končil v podvečerních hodinách. Záchranná služba byla k dispozici od 12 hodin do osmé večerní. Zatím nemám informace, kolik lidí bylo ošetřeno. Každý rok to bývá několik lidí.

Proč si tedy lidé volali záchrannou službu Jihomoravského kraje, a ne tu vaši?

Nevím. Nevím, o jaký typ zranění šlo, jestli byli schopni třeba pak ujít dalších pět set metrů nebo kilometr.

Podle krajské záchranné služby šlo o lehčí zranění končetin a hlavy.

To se může stát samozřejmě každému. I střízlivému člověku. Každý je ale odpovědný sám za sebe. A pokud jedu do sklepů do Mutěnic a jedu tam pít burčák, tak bych měl vědět, co si můžu, nebo nemůžu dovolit. Pokud se opiju a spadnu, tak pak je ta komunikace těžká.

Chystáte pro další ročníky lepší zajištění akce?

Každý si na startu v Mutěnicích mohl asi za padesát korun zakoupit placku akce a mapu. Spoustu hostů si mapku nekoupí, jdou podél trasy tam, kde jde dav. Nemůžeme pak za to, že někdo upadne a neví, kde se nachází. Kolem je také vždycky plno lidí, určitě by mu někdo pomohl. Kritiku obce vyloženě odmítám, myslím si, že je to věc účastníku pochodu.

Měli jste k dispozici 15 tisíc mapek? Nebylo by lepší je dávat účastníkům zdarma?

Podle předešlých zkušeností jsme jich měli vytištěných asi pět tisíc. Loni si ji koupily asi dvě tisícovky lidí. Kdybychom ji každému rozdávali, tak si ji stejně každý nevezme nebo ji vyhodí. Jezdí sem vesměs dospělí lidé. Ti by měli vědět, jak se mají chovat, a pokud to neví, ať sem radši nejezdí. Nemyslím to ve zlém, ale obec si za dospělého člověka odpovědnost vzít nemůže. Pro bezpečnost jsme udělali úplně všechno.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme