Pro levnější benzin jezdí obyvatelé Jesenicka do Polska. Ušetří i 300 korun

Lidé z polského příhraničí jezdí za hranice pro levnější benzin. Příznivější ceny u našich sousedů lákají i obyvatele Jesenicka. Ti z okolí hranic tankují v Polsku už řadu let. Na pohonných hmotách šetří i některé samosprávy. Například Bílá Voda, která leží přímo u hranic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování pohonných hmot | Foto: Khalil Baalbaki

Nejbližší česká čerpací stanice v okolí Bílé Vody na Jesenicku je až v Javorníku - tedy 10 kilometrů tam, 10 nazpátky. Do Polska to má nezařazený starosta Miroslav Kocián kilometr a půl:

„Do Polska jezdíme se všemi auty a stroji, které máme – služební auto, obecní traktor, hasičské auto. Plus bereme benzin po 20 litrech do kanystru pro motorové pily, sekačku. I při placení kartou je kurz výhodnější.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjížďky za levnějším polským benzínem popisuje Andrea Švubová

V Polsku tankují prakticky všichni obyvatelé Bílé Vody. Vyplatí se to ale i lidem, kteří bydlí mnohem dál. Třeba Danielovi Grešákovi z Jeseníku. S kvalitou benzínu je velmi spokojený:

„Kvůli benzínu se tam jezdí už deset let. Na nádrži mám skoro tři stovky rozdíl. Když natankuju 70 litrů, tak 280 korun ušetřím. Potkáváme tam hodně Čechů."

Družka Daniela Gešáka Jana výletu do Polska využije a nakoupí si tu jiné zboží. Nedávné potravinářské skandály ji vůbec neodradily. Často tu nakupuje i pro své malé dítě:

„Maso kupujeme u masnáře, ne v hypermarketech. Zeleninu kupujeme od stánkařů.“

Podobnou situaci řeší řada dalších rodin z Jesenicka. Region patří mezi dlouhodobě mezi oblasti s vysokou mírou nezaměstnanosti a lidé si tu vydělávají jedny z nejnižších mezd v Česku.


Zvětšit mapu

Nejbližší česká čerpací stanice v okolí Bílé Vody na Jesenicku je až v Javorníku. Do Polska to je kilometr a půl.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme