Pro lidi bez domova se v Brně otevírají noční krizová centra

Lidé bez domova sledují přicházející zimu s obavami. V období mrazů jim na ulici hrozí podchlazení i smrt. V těchto dnech se proto otevírají krizová centra, kde mohou přečkat chladnou noc. V Brně je jejich kapacita zatím dostačující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně | Foto: Michal Záboj

Pan Petr z Brna žije na ulici asi sedm let. Každá zima je pro nás zátěž, protože spousta lidí ji nepřežije, přibližuje Petr.

„Je to složitý a těžký. Snažíme se pomáhat si navzájem i pomáhat sami sobě, abychom přes zimu udrželi teplo a tekutiny. Minulý rok bylo po dva týdny asi minus 25 stupňů. Bojovali jsme s tím, abychom neumrzli,“ říká Petr.

V zimních měsících se snaží domluvit s majitelem některé z chatek, že mu ji za přespání pohlídá. Zkouší také najít místo v některém z nočních krizových center. V takové místnosti bez lůžek mohou lidé bez domova přečkat noc.

„V rámci systému, který město plně financuje, je k dispozici zhruba 130 těchto míst. Podle zkušeností z předchozích let je kapacita dostačující, protože vytíženost se pohybovala kolem 70 nebo 75 procent,“ konstatuje sociální kurátor Ladislav Ptáček.

Podle něj ale vždy záleží na tom, jak silné jsou mrazy. Pokud se před nimi lidé v nouzi chtějí obrnit alkoholem, do noclehárny nesmějí, varuje Petr Šimon z Diecézní charity Brno.

„Jediné, co tady není možné, je konzumovat alkohol, drogy a tak dále. To samozřejmě budeme kontrolovat. Občas se stává, že lidé se sem snaží propašovat alkohol, a konzumovat ho tady, což přináší samozřejmě problémy,“ popisuje Šimon.

Brněnský magistrát chtěl získat lepší přehled o lidech bez střechy nad hlavou, a proto je letos na jaře sčítal.

„Celkem jsme v cílové skupině, která nás zajímala, došli k číslu 1950. Jedná se o lidi, kteří jsou venku na ulici a nevyužívají žádné azylové zařízení, využívají zařízení pro lidi bez domova nebo třeba komerční ubytovny,“ dodává Ptáček.

Zuzana Plíšková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme