Pro příbramské studenty není Karel Čapek zkostnatělý autor

S letošním školním rokem se studenti příbramského Gymnázia pod Svatou Horou rozloučili divadelním představením hry Ze života hmyzu. Představení uvedli předposlední školní den pro zaplněné hlediště velké scény Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami. Představením si také připomněli padesáté výročí Památníku Karla Čapka v Strži u Dobříše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo na gymnáziu v Příbrami: Ve hře se představila téměř dvacítka studentů | Foto: Radek Ctibor

Divadelní vystoupení je každoročním zakončením celoroční přípravy, protože škola své žáky kromě klasických předmětů učí i herectví a lásce k divadlu. Letošní představení se tematicky zaměřilo na dílo Karla Čapka.

„Už jsme dělali zahraniční věci, byla antika a letos jsme chtěli něco českého. Památník Karla Čapka letos slaví 50 let své existence, tak jsme si řekli, že je to dobrá volba,“ vysvětlil učitel Tomáš Bílek, který vede školní divadelní soubor.

Studenti si vybrali pro nastudování hru Karla a Josefa Čapků Ze života hmyzu. Důvodem bylo, že si myslí, že tato hra má co říct i dnešnímu divákovi. S jejím nastudováním jim pomohl herec příbramského divadla Robert Tyleček, který také text hry upravil pro potřeby divadelního soboru gymnázia.

Text byl přizpůsoben dnešní době

„Nemůžeme to hrát v originále, to by trvalo zhruba tři a půl hodiny. Navíc si myslím, že tak, jak to Čapek napsal, by to už dnes nenapsal, že ta doba je jiná. Čili jsem hru seškrtal zhruba na hodinu a čtvrt, asi dvě třetiny textu jsem vyhodil a změnil jsem konec, ale v podstatě to je pořád Ze života hmyzu a všechno podstatné tam zůstalo,“ popsal úpravy Tyleček.

Představení ve vyprodaném hledišti velké scény příbramského divadla viděla také ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Kristina Váňová.

„Cením si hlavně toho elánu a té radosti, která z těch dětí tryskala při představení. Bylo vidět, že to skutečně dělali s chutí, že Čapek pro ně není žádný zkostnatělý starý autor,“ uvedla po představení Kristina Váňová.

Hru Ze života hmyzu budou studenti Gymnázia pod Svatou Horu reprízovat letos na podzim a jedná se také o jejím uvedení přímo v areálu Památníku Karla Čapka ve Strži i na dalších scénách.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme