Pro přijetí na gymnázia v Libereckém kraji bude nově nutné splnit minimální stanovenou hranici

V Libereckém kraji budou od letošního roku těžší přijímací zkoušky na gymnázia. Každý, kdo chce na osmiletý, šestiletý nebo čtyřletý obor jít, musí dokázat, že má obecné studijní předpoklady a dostatek vědomostí. Kraj totiž stanovil novou hranici, kterou musejí všichni uchazeči u přijímacích zkoušek překonat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto)

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„My to zvažujeme už delší dobu, naše dcera je typ dítěte, které vyloženě baví se učit. Učí se dobrovolně, něco si sama hledá a vlastně i kroužky, které si volí mimo školu, nějakou souvisejí například s učivem cizích jazyků,“ vypráví maminka Lenka Vratná z Liberce.

Svoji dceru chce přihlásit k přijímacím zkouškám na osmiletý gympl.

„Musím říct, že jsme váhali, zvažovali jsme všechna pro a proti. Ale nakonec jsme se rozhodli touto cestou jít. Chceme rozvíjet to, co jí jde nejvíc, a to si myslíme, že nám gympl nabídne nejlíp,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké budou nové podmínky pro uchazeče o studium na gymnáziu v Libereckém kraji, zjistila reportérka Šárka Škapiková

Argumenty pro jsou v diskusi o víceletých gymnáziích obecně zhruba tyto: dítě je disciplinovanější, chytřejší, naučí se lépe uvažovat a stane se samostatnějším a nezávislým už v nižším věku.

Proti hovoří lidé, kteří si myslí, že víceletý gympl je ztrátou dětství a období her a nutí děti ke zbytečnému drilu.

Jiná liberecká maminka, Dana Filipová, už má dceru Markétu na osmiletém gymnáziu od září. A zatím vidí jen pozitivní vliv, argumenty proti se prý v jejich případě zatím neukázaly.

„Času má dost, chodí i na kroužky. Vůbec nepociťuju, že by někde do večera seděla nad učivem, učí se trošku víc, ale není to nic velkýho,“ hodnotí Filipová.

O víceletá gymnázia je tradičně velký zájem, ale není rovnoměrně rozložený. Někde se hlásí do jedné třídy mnohonásobně víc dětí, než je možné přijmout. Jinde se naopak nepřihlásí dostatečný počet dětí, aby třídu naplnily. To se týká především menších měst, kde se tak do výběrové třídy dostane každý, kdo se přihlásí.

Minimálně 40 % z přijímacího testu

Aby školy neztratily úroveň, Liberecký kraj zpřísňuje podmínky přijetí na gymnázia. „Úplně nově je nastavena hranice čtyřicetiprocentní úspěšnosti,“ říká vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.

Kdo hranici nepřekoná, na gymnázium se nedostane, ani kdyby ve třídě ještě volná místa byla. Ještě loni se testy tvořily 70 procent úspěšnosti a zbytek byly úspěchy ze základní školy a vysvědčení. Hranice celkového počtu bodů ale nebyla dána.

Kromě toho, že budou letos přijímací zkoušky těžší, budou se psát na menším počtu škol než dřív.

„Došlo ke zrušení dvou tříd osmiletého gymnázia v Jablonci a v České Lípě a jedné třídy šestiletého gymnázia v Liberci,“ vypočítává Princová.

Třídy se rušily proto, aby kraje ušetřily. Dostaly to za úkol v rámci takzvané celorepublikové optimalizace škol.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme