Problémové ubytovny v Havířově jsou na prodej. Zájem má i město

Havířov se chystá odkoupit problematické ubytovny. Chce tak zabránit dalšímu stěhování nepřizpůsobivých obyvatel do města. Radnice se obává, že by se mohly hotelové domy Impuls i Merkur dostat do špatných rukou. Už teď totiž válčí s některými provozovateli, kteří nedokáží udržet v okolí svých ubytoven pořádek. Největší problémy jsou v havířovské části Podlesí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek

V okolí ubytovny pro sociálně slabé na ústeckém Střekově stále přetrvává hluk a nepořádek | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Já jsem tedy nevěřící, ale všichni se modlíme za to, aby to město koupilo.“ Paní Jarka stojí s nákupní taškou a ukazuje na oblíbená místa svého mládí. Ve stínu ubytovny se ale proměnily k nepoznání.

„Tady byl kdysi klub mladých, bylo to tu krásné. Tady byla nádherná restaurace, byly tu plesy. Bývala to krásná čtvrť. Dnes, když jdu do těchto míst, je mi smutno. Havířov byl vždycky krásný, ale ničí se to tady,“ říká.

Časy se mění a na romantické večery si u Merkuru dnes troufne málokdo. „Bývalo to také, že se nikdo nebál jít tudy večer, ale teď se lidí bojí,“ říká například paní Milada, která se problémovému Merkuru vyhýbá velkým obloukem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném prodeji ubytoven RPG v Havířově informoval reportér Stanislav Janalík

Neustálé houkání policejních i záchranářských sirén by ale mohlo na Podlesí brzy ustat. Společnost RPG chce totiž své havířovské ubytovny prodat. A mezi zájemci je i havířovská radnice, která chce z města dostat byznysmeny s lidskou chudobou.

„Vzhledem k tomu, že se připravuje zákon o sociálním bydlení, byli bychom rádi, kdybychom ovlivňovali tyto otázky na území města Havířova. Máme za sebou tři jednání s představiteli společnosti RPG. Je připraven návrh na odsouhlasení záměru nákupu Merkuru i Impulsu,“ potvrzuje primátor Zdeněk Osmanczyk.

Současnou ubytovnu by radnice přestavěla na sociální bydlení a byty pro seniory. Sumu, za kterou jsou Merkur i Impuls k mání, ale zatím město i majitel tají. O novém vlastníku by mohlo být jasno do několika týdnů.

„Krajní termín stanoven není, nicméně je v našem zájmu, aby tato jednání proběhla v co nejkratším možném termínu a aby bylo rozhodnuto pokud možno do konce tohoto, nebo nejpozději na začátku příštího roku,“ říká mluvčí společnosti RPG Petr Handl.

Havířovští zastupitelé sice dnes radním povolili další jednání o odkoupení ubytoven, jestli se ale skutečně radnice dostane do užšího výběru zájemců, ukáží až následující týdny. Město chce totiž mít při vyjednávání o ceně v ruce vlastní znalecké posudky.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme