Prodávaný dům musí mít průkaz energetické náročnosti, jinak majiteli hrozí pokuta

Majitelé budov, kteří se rozhodli svoji nemovitost nebo její část prodat či pronajmout, musí k ní mít od ledna takzvaný průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Z toho se kupující dozví, jak moc je budova náročná třeba při vytápění. Povinnost platí ze zákona od začátku letošního roku, a za nesplnění jsou dokonce pokuty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům

dům | Foto: Jan Rosenauer

Český rozhlas oslovil několik majitelů domů s otázkou, jestli vůbec o nové povinnosti mít zmíněný doklad vědí. Kladně odpověděl jen jeden.

„Vím, že něco takového existuje, ale je to jen takové tahání peněz z kapsy lidem. Lepší by bylo, kdyby si člověk vzal odborníka na prohlídku, který mu poradí,“ míní Pavel Kumpán z Kamýku u Litoměřic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o průkazu energetické náročnosti budov zjišťoval redaktor Miroslav Zimmer

Energetický manažer Litoměřic Jiří Klusák upozorňuje, že lidé si průkaz pletou s takzvaným energetickým štítkem, který je obdobou štítku spotřebičů. „Kdežto průkaz energetické náročnosti budov je výpočtová hodnota. Vezmou se parametry budovy, jaká má okna, izolaci a tak dále, a vypočte se spotřeba, jakou by objekt měl mít,“ vysvětluje. Údaje jsou v kWH na metr plochy za rok.

O nové povinnosti by měly vědět i realitky, které zprostředkovávají prodeje domů. Některé od konce minulého roku klienty upozorňují, že nabídka musí průkaz obsahovat. „Tato legislativa je nová a není ještě zažitá, tak klientům s vyřízením pomáhám,“ potvrzuje makléřka jedné z nich Michaela Černíková.

Průkaz musí mít i nové stavby a to už při žádosti o vydání stavebního povolení. „Stavební úřad kontroluje, jestli je dokumentace kompletní, pokud ne, musí ji stavebník doplnit," doplňuje šéf litoměřického Stavebního úřadu Jan Nejtek.

Podle projektanta Jiřího Jarkovského, který údaje do projektu zapracovává, je podle něj PENB určitě vodítkem při koupi nebo prodeji.

„Možná by bylo efektivnější ty peníze použít na to, přizvat si odborníka při nákupu nebo prodeji, aby poradil co s domem, jak vypadá, jaké a jak nákladné by byly úpravy, aby zlepšily energetickou bilanci domu,“ dodává.

Nesplnění povinnosti mít průkaz energetické náročnosti při prodeji nemovitosti může přijít vlastníka na desetitisíce korun. Kdo ale bude na plnění dozírat a případně pokuty rozdávat, nikdo z rozhlasem oslovených úředníků nedokázal říct.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme