Prodej obecních bytů v Porubě provázejí protesty nájemníků. Vadí jim cena

Ostravský městský obvod Poruba spustil další velkou vlnu prodejů obecních bytů. Celkem se chce radnice zbavit 1500 bytových jednotek. Dnes si za to tamní zastupitelé vysloužili bouřlivé protesty a křik části nespokojených obyvatel. Důvodem není samotná privatizace, ale cena. Hlavně důchodci nemají na odkoupení bytu stovky tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty obyvatel Poruby kvůli prodeji obecních bytů

Protesty obyvatel Poruby kvůli prodeji obecních bytů | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Boj o byty začal ještě před hlasováním zastupitelů. I když je radnice nabízí zhruba za polovinu tržní ceny, 6000 korun za metr čtvereční je podle nájemníků likvidace. Navíc jsou domy ve špatném stavu.

„V baráku, kde bydlíme my, je plechová střecha, která už je teď zrezivělá. Výtahy, okna, sklepy, stoupačky, to všechno tam přijde vyměnit,“ stěžuje si nájemník Miroslav Beneš, kterého by dvoupokojový byt vyšel na 450 tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory porubských nájemníků i radnice na prodej obecních bytů zaznamenal reportér Martin Knitl

„Já mám maminku, které je 87 let. Vozím ji na vozíku a výtah buď nejezdí, anebo když jede, tak zůstane deset centimetrů pod úrovní, takže je problém s ní vůbec vyjet. Okna nemůžeme otevřít, protože vypadnou. Nefunguje nic,“ přidává Eva Fadrná, další z těch, kteří plán porubské radnice vypískali.

Za zbytkovou cenu budiž, ale za statisíce, to je nesmysl, zastává se jich se předseda Sdružení na ochranu nájemníka v Ostravě Ivo Adamec.

„Ceny bytů v současnosti klesají, tady na Ostravsku začíná být přetlak bytů a lidé, pokud si potom byty koupí a nebudou je schopni utáhnout, můžou přijít i ke krachu. To není zas tak velký problém v současnosti,“ říká.

Přesto ale zastupitelé schválili prodej dalších osmi domů. Je to hodně peněz pro každého, ale pod cenu rozhodně jít nemůžeme, reagoval na hlasitou kritiku starosta Ostravy-Poruby Lumír Palyza. Když ale někdo nezaplatí, nekoupí a nezadluží se, pod most podle něj nepůjde.

„My jsme už na prvních zastupitelstvech lidem říkali, že musí zvážit svou situaci. My přece nenutíme nikoho, aby si vzal úvěry, zadlužoval se. Vždyť ti lidé bydlí v nájemním bydlení, kde je regulované nájemné, a v případě, že se takhle rozhodnout, budou pokračovat dál. Nic víc, nic míň,“ připomněl Palyza.

Protesty obyvatel Poruby kvůli prodeji obecních bytů | Foto: Martin Knitl

Tato privatizační bouře je velmi podobná bojům o byty v jiných městech. Čím později k prodeji radnice sahají, tím dražší domy jsou. Samotný porubský obvod je důkazem.

„Kolegové, kteří dělali prodej před patnácti lety, říkali, že atmosféra byla daleko vypjatější, a i když se byty prodávaly za 50 tisíc, tak se lidi chovali stejně a někteří z nich byli velice zlí,“ dodal starosta.

Nepokoje v Porubě tímto zdaleka nekončí. Než přijde na řadu všech 1500 bytů, bude takových jednání a hlasování zastupitelstva ještě hodně. Včetně transparentů a píšťalek.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme