Prodejci energií objíždějí vesnice na Jihlavsku, lidem nabízejí nevýhodné smlouvy

Prodejci energií obtěžují obyvatele vesnic na Jihlavsku. V těchto dnech obcházejí domy s nevýhodnými smlouvami, které chtějí na místě okamžitě podepsat. Zaměřují se především na seniory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Zkušenosti s prodejci mají také lidé ve Vysokých Studnicích. Muži ve svátečních oblecích tam před pár dny oslovili i paní Marii.

„Ano zvoní, jsou to mladí lidi většinou. Říkám jim, že manžel není doma, protože je to napsané na něho, a jinak že žádné změny nechceme,“ potvrzuje své zkušenosti.

S prodejci se odmítá vybavovat i paní Mirka. „Zkouší to, kdo se chytí. Já pokud si to nepřečtu dopředu, tak to nepodepíšu,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkušenostech lidí s podomními prodejci energií natáčela ve Vysokých Studnicích reportérka Lucie Maxová

Velmi často podlehnou nátlaku prodejců senioři. Právě ve Vysokých Studnicích řeší několik případů, kdy starší lidé nevýhodnou smlouvu podepsali. Jako například dědeček paní Dany, která se s prosbou o pomoc obrátila na Energetickou agenturu Vysočiny.

„Říkal, že potřebuje vidět smlouvy, tak děda mu to všechno ukázal. Ještě mu vařil kafe. No a pak přišla babička a ptá se, kdo to byl. No prý měl cedulku E.ON, tak jsme se dívali do těch papírů, vůbec tam nebyla původní smlouva. Obrátili jsme se na E.ON a od nich přišlo, že smlouvu zrušili. Takže vůbec nevíme, co dál,“ popisuje situaci paní Dana.

Smlouvu podepsal, ale kopii nedostal

Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny lidem radí, aby doma nikdo nic nepodepisoval, a když už se tak stane, je potřeba podle něj novou smlouvu pročíst a zkonzultovat ji s energetiky nebo s právníkem.

„Je důležité podívat se, jestli ji lze vypovědět. Když je to rychle, většinou se ještě řešení najít dá. Pokud uplyne delší doba, měsíc dva, tak už se s tím moc věcí dělat nedá,“ upozorňuje Bouda.

Problém je ovšem v tom, že v případu paní Dany prodejce nenechal seniorovi žádnou kopii smlouvy, kterou podepsal. Důchodce tak nyní netuší, kolik bude od nového roku platit na zálohách a komu.

Jak se totiž ukázalo, prodejce od společnosti E.ON nebyl. V takovém případě pak energetici doporučují obrátit se na policii.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme