Profesionální hasiči fungují v Brně už 150 let. Mezi prvními byli kominík, zedník a tesaři

Brněnští hasiči letos slaví 150 let existence profesionálního sboru ve městě. Důvodem jeho založení byl bouřlivý rozvoj průmyslu ve druhé polovině 19. století. Vedl k nárůstu počtu požárů, se kterými už si tehdejší dobrovolné jednotky nedokázaly poradit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči

Hasiči | Foto: Tomáš Adamec

O založení sboru profesionálních hasičů v Brně se zasloužil obecní rada Alois Herthl v prosinci roku 1863. Jednotka ale začala pracovat až začátkem následujícího roku.

„Bylo to šest osob, kominík, zedník, dva tesaři a dva muži, kteří obsluhovali stříkačku. Tento sbor měl sídlo na nynější Staré radnici, kde stálo i takzvané hasičské skladiště, byly tam i stáje pro koně. A z tohoto místa se vyjíždělo,“ popisuje Pavla Pražáková z oddělení prevence jihomoravských hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo byli první brněnští hasiči, kde měli sídlo a kolik požárů hasili, zjišťovala u jejich dnešních kolegů redaktorka Vlasta Gajdošíková

Výjezdů zpočátku nebylo mnoho. „V roce 1864 bylo voláno o pomoc 18krát,“ upřesňuje Pražáková. Tato, z dnešního pohledu idyla, ale netrvala dlouho. Výjezdů postupně přibývalo. Německy psané záznamy zmiňují i dramatické zásahy a tragické události.

„Za zmínku stojí například požár z počátku února 1867 na Zelném trhu v domě č. 1. Začal se rychle šířit a v divadle na Zelném trhu vypukla panika,“ říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči postupně vylepšovali své technické vybavení i systémy hlášení požárů. Některé věci se ale ani za sto let nezměnily. „V květnu 1888 byl opatřen žebřík Magirus s z výrobního závodu v Ulmu a ze stejného závodu je současný největší automobilový požární žebřík na celé jižní Moravě,“ poznamenává s úsměvem Pavla Pražáková.

Osvědčených věcí se brněnští hasiči drží i pokud jde o požární stanice. Na Staré radnici už je sice nenajdeme, stále ale využívají budovu na Lidické ulici, do které se nastěhovali v roce 1940.
„Požární stanice v podstatě beze změn slouží do dnešních dnů s tím, že ji čeká rozsáhlá rekonstrukce,“ dodává Pražáková.

Historii i současnost brněnských hasičů bude v průběhu roku připomínat řada akcí. Tou první bude výstava fotografií v obchodním centru Vaňkovka, která začne 23. ledna.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme