Prohlídka bubenečské čističky s projížďkou na raftu přilákala v Praze stovky lidí

Světový den vody dnes oslavili pražští vodohospodáři prohlídkou historické budovy první městské čistírny odpadních vod v Bubenči. Zhruba hodinovou procházku původní strojovnou, kotelnou nebo záchytnými halami pak završila jízda usazovací stokou na raftu. Prohlídku si nenechalo ujít několik stovek zájemců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna vod  v Bubenči - sklad chemikálií

Čistírna vod v Bubenči - sklad chemikálií | Foto: Evelyna Kulíšková

Prohlídku historické budovy první pražské čistírny odpadních vod začínáme tam, kde kdysi svou očistu začínala Vltava.

„Nyní už se nacházíme v takové romanticky působící místnosti, kde se uchovávala chemie, která se přidávala do vody. Když se do vody vápenné mléko přidalo, tak se z nečistot tvořily takové větší hrudky a bylo snadnější je odstranit," říká průvodkyně Lucie a v zápětí nás vede po strmých schodcích dolů pět metrů pod povrch do komory velkého kola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z prohlídky čistírny odpadních vod v pražské Bubenči natočila Evelyna Kulíšková

„Přímo před vámi kdysi stávalo mohutné vodní kolo o průměru bezmála 6 metrů. Bohužel toto krásné soustrojí bylo po elektrifikaci čistírny odstraněno. Pražská stoková síť má tři stěžejní vlastnosti. Zaprvé je gravitační neboli samospádná, protože budova je postavena v nejnižším místě tehdejší Prahy. Za druhé sbírala jak vodu splaškovou, tak dešťovou a za třetí se říká, že je velice krásná," dozvídáme se dále od průvodkyně.

Od velkého kola pak čištěná voda pokračovala dále do hlavní takzvané lapačové místnosti.

„Zde pod námi byly kdysi umístěny takzvané hrubé česle. Na nich se chytaly ty velké nečistoty - česlové shrabky. Za den se zde zachytilo až 16 tun. Na tomto můstku stáli dělníci se speciálně upravenými hrabičkami a veškeré tyto odpadky ručně museli vytahovat na povrch.“

„Tyto česle zde již bohužel nejsou, protože byly v roce 1947 odstraněny a nahrazeny dvojicí strojních česlí tady za vámi. A až si prohlédnete, půjdeme se podívat do strojovny kalových čerpadel," pokračuje průvodkyně Lucie.

Čistírna vod v Bubenči - lapačová místnost | Foto: Evelyna Kulíšková

Nádherně modře nasvícená místnost s padající vodou a jímkami s už čistou vodou byla také poslední štací pro odpad. Sebraný kal využívali jako hnojivo zemědělci a z písku z řeky se znovu stavělo.

Odsud nás pak chodba dále zavedla do kotelny s původní technikou a nakonec - za odměnu - jsme skončili na raftech doslova ve stoce.

Bubenečská čistírna, údajně postavená ze sedmi milionů takzvaných cihel zvoniček, sloužila od roku 1906 až do šedesátých let, kdy se začaly používat saponáty a také přestávala stačit její kapacita. Dnes je objekt národní památkou a oblíbenou lokací filmařů.

„Jestliže znáte film Mission Impossible, tak jedna ze scén se natáčela právě tady v těch kanálech, kterými se budete vracet. Tak tam běhal Tom Cruise," dodává zajímavost naše průvodkyně.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme