Prohlídka Černínského paláce přilákala na Pohořelec stovky návštěvníků

Stovky návštěvníků dnes využily příležitost nahlédnout do reprezentačních prostor Černínského paláce. Ministerstvo zahraničí zpřístupnilo Hlavní zasedací síně, salónky pro delegace i byt Jana Masaryka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahrada

zahrada | Foto: Jaroslav Skalický

Ve chvíli, kdy na Loretě odbíjela desátá hodina, se otevřely mohutné dveře paláce. Tou dobou už před nimi stála několik desítek metrů dlouhá fronta nedočkavých návštěvníků.

První z nich dorazili na Pohořelec raději s velkým předstihem. „Od tři čtvrtě na devět. Málokdy se naskytne taková příležitost," říká jeden ze zájemců o prohlídku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prohlídku Černínského paláce vyrazila i reportérka Anna Königsmarková

„Máme rádi Jana Masaryka, takže bychom rádi viděli jeho byt a vůbec všechny místnosti, kde tenkrát žil,“ vysvětlují důvod své návštěvy manželé z Prahy.

Byt prvního poválečného ministra zahraničí je asi největším lákadlem. Nachází se v druhém patře a v současné době se využívá čistě pro reprezentační účely.

Původní zařízení se nedochovalo až na rozhlasový přijímač. Jak ale zdůrazňuje kunsthistorik a zároveň diplomat na ministerstvu Robert Janás, zcela bez zásahu je přilehlá koupelna.

„Celý Masarykův byt po komunistickém převratu byl předělaný na kanceláře, ale koupelna zůstala tak, jak byla, protože z koupelny kanceláře neuděláte. Takže je zachována přesně v té podobě, jaká tady byla v době, kdy tady žil Jan Masaryk a kdy došlo k té nešťastné události, kdy pravděpodobně byl zavražděn dva týdny po komunistickém puči. Byl patrně vyhozen z tohoto okna,“ ukazuje Robert Janás.

koupelna | Foto: Jaroslav Skalický

Skupinky lidí se zastavují také ve Velkém sále, kde byla mimo jiné zrušena Varšavská smlouva, ve Zlatém nebo Modrém salónku pro delegace a také v Hudební síni. Někteří návštěvníci jsou ovšem překvapeni minimalistickou výzdobou paláce.

„Člověk je zvyklý na štuk a fresky, na lustry, ale ten hlavní sál, kde jsme zřejmě podepisovali konec Varšavské smlouvy, kde jsme ji pohřbívali, je takový hodně strohý,“ všiml si jeden z návštěvníků.

Veřejnosti je přístupné pouze pravé barokní křídlo paláce. Dveře do pracoven a administrativních prostor zůstávají zamčené. S 16 hodinou se brána sídla opět uzavře. Další šanci na prohlídku budou mít lidé až 28. října při výročí založení Československé republiky.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme