Projekt Meníčka pro bezdomovce v Brně úspěšně běží už více než tři a půl roku

Základem celorepublikově unikátního projektu Meníčka pro bezdomovce jsou polední menu, která se v době oběda neprodala v restauracích. Místo aby se zbylé jídlo vyhodilo, odveze se do střediska krizové sociální pomoci a rozdá se bezdomovcům. Projekt v Brně funguje už tři a půl roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špagety (ilustrační foto)

Špagety (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Desítky sociálně potřebných lidí se díky němu mohou denně zdarma najíst teplého jídla. Projekt ale žije hlavně díky školním jídelnám, které tak zužitkují to, co děti nesnědly. Za celou dobu fungování projektu se podařilo zachránit už třicet tun jídla.

Neprodaná menu z restaurací se každé všední odpoledne svážejí do střediska krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni na Masné ulici a vydávají se klientům. Svoz zajišťuje město Brno prostřednictvím své příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb. Ročně to stojí asi 200 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Meníčka pro bezdomovce natáčela redaktorka Českého rozhlasu Vlasta Gajdošíková

To, že celý projekt stojí hlavně na spolupráci se školními jídelnami, ale nechce potvrdit Centrum sociálních služeb ani samotné jídelny. Bojí se, že by projekt mohl zkrachovat kvůli negativním reakcím rodičů, kteří dětem obědy platí.

Ochota poskytnout zdarma jídlo bezdomovcům zkrátka v naší společnosti není velká. A platí to i pro restaurace, říká koordinátor projektu Meníčka pro bezdomovce Petr Janík:

Do projektu se zapojilo pouze osm brněnských restaurací

„U některých restauratérů byl k projektu odmítavý přístup. Nechtějí dávat těmto lidem něco zadarmo. Když mají peníze na alkohol, tak budou mít určitě peníze i na jídlo. Ale že jsou lidi nešťastní, kteří se do toho nedostanou vlastní vinou, to někteří lidé prostě neberou v potaz.“

Ze stovek brněnských restaurací jich na projektu spolupracuje osm. Mezi nimi je také jídelna Cejl-on.

„Je to asi i o sociálním cítění. Hlavně je to ale o tom, že pokud takový program existuje, a my se do něho můžeme zapojit, tak jídlo nebudu vyhazovat do kontejneru, když s ním nic jiného nejsem schopná udělat, a dám ho zkrátka někomu potřebnému,“ vysvětluje majitelka jídelny Kateřina Kotoulová.

Duchovním otcem projektu Meníčka pro bezdomovce byl dnes už zesnulý podnikatel Richard Hošek, který pro něj našel inspiraci v Německu, kde léta žil. Snažil se jej prosadit i v jiných českých městech. Jedině v Brně však díky vstřícnosti samosprávy a krajské hygienické stanice uspěl.

Vlasta Gajdošíková, raf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme