Proměna Černé louky v Ostravě vstupuje do další fáze

Proměna Černé louky v Ostravě vstupuje do další fáze. V ideové urbanistické soutěži budoucí podobu atraktivní lokality nedaleko centra krajské metropole určili architekti z nizozemského ateliéru Maxwan. Architekti teď mají na základě požadavku radnice rozpracovat podrobnější studii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh nové podoby Černé louky | Foto: Město Ostrava

Park 21. století lemovaný stávajícími i novými kulturními stavbami. Tak má podle architektů vypadat Černá louka. Hiroki Matsuura z ateliéru Maxwan říká, že je uspořádání budoucího kulturního klastru napadlo okamžitě. Podle něj je Ostrava dynamické a výjimečné město. I to je důvod, proč se do soutěže přihlásili.

„Jednoduše jsme fascinováni tím místem a do soutěže jsme se zapojili, protože nám přišlo, že jde o projekt s vysokými ambicemi. Nemá smysl sekat stejné projekty po celé Evropě. Zajímá nás to, protože je to originální,“ řekl Matsuura.

Nizozemští architekti teď mají dát projektu přesnější obrysy. Na některé věci podle primátora Petra Kajnara nebyl v ideové soutěži čas.

„Nebylo nutné jít do takových detailů. Mezitím se třeba stalo to, že oni navrhli někde umístění budovy a teď se v tom prostoru přistavuje Divadlo loutek, takže to bude muset být trochu jinak. A bude tam protipovodňová ochrana, ta se bude taky muset řešit. Musíme řešit parkování, komunikace,“ dodal Kajnar.

Nizozemští architekti zůstávají v Ostravě. Alespoň do zítřka. Aby svůj pohled na Černou louku představili i komisařům soutěže Evropské hlavní město kultury 2015, kteří město navštíví.

Právě kulturní klastr je stěžejní částí ostravské přihlášky. Jestli titul získá Ostrava a nebo Plzeň, bude jasné ve středu. Město ale slibuje, že se plánů nevzdá i když Ostrava prohraje.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme