Prominentní značky vozí na autech řada politiků z Vysočiny. Užitek z toho prý nemají

Řada politiků na Vysočině vozí na svých autech takzvané protekční značky. Třeba bývalá starostka Žďáru donedávna měla vůz se značkou se samými nulami, starosta Moravských Budějovic má registrační značku 5678 a číslo 3737 stále ještě vozí na autě bývalý starosta Třebíče. Politici tvrdí, že jim tyto značky někdy způsobují víc problémů než užitku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz starosty Moravských Budějovic s registrační značkou 5678 | Foto: Michal Malý

„Já musím říci, že ano, měla jsem zvláštní značku,“ přiznává bývalá starostka Žďáru nad Sázavou, sociální demokratka Dagmar Zvěřinová.

Registrační značku prý dostala přímo od tajemníka úřadu. Jedním dechem ale dodává, že tyhle nuly jí nikdo nezáviděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O takzvané protekční značky na vozidlech politiků z Vysočiny se zajímal Daniel Zach

„Je to jako když jste velká nula. Ale já říkám, víte co, tak já si je vezmu.“

Vybrat z registračních značek dávají na Vysočině na většině městských úřadů. Také u Martina Grepla ze žďárského odboru dopravy.

„Ano, značku si můžete vybrat, protože značky jsou přidělovány v krabicích po 35 párech, a pokud se vám některá z toho bude líbit, tak ji klidně na to vozidlo můžeme přidělit,“ potvrzuje Grepl.

Úředníci ale vybírají vždy pouze z krabice, kterou mají aktuálně otevřenou na stole. Novou krabici jen kvůli lepším číslům načínat nebudou. V tom má například výhodu nezávislý starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

„U mě je to tak, že když si objednávám nové auto, tak já si toho šéfa zavolám a řeknu mu: Prosím tě, budu za půl roku mít auto, jak tady budete mít nějaké značky, tak mě zavolej, já bych si taky vybral. Takže si vyberu, ale mám na to třeba půl roku, nemám na to jenom půl dne. Když někdo přijede, má nové auto, tak si musí vybrat z toho, co je,“ popisuje starosta.

Starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka u svého automobilu | Foto: Michal Malý

Vlastimil Bařinka na jednom ze svých aut vozí značku 5678. Tvrdí však, že z toho nikdy žádný užitek neměl a policisté mu kvůli tomu pokuty rozhodně neodpouštějí.

„Musím říct, že to je právě opak. Dokonce párkrát Policie ČR řekla: A jeje, tady je nějaká protekční značka, takže se na to podíváme. Nechali mi zkontrolovat lékárničku, technický stav vozidla, prostě všechno. Myslím si, že kdybych tam zastavil s jinou značkou, tak jenom ukážu řidičák a řeknou: Nic jste neporušil, jeďte!“

Nabízí se tedy otázka, proč vlastně chce mít starosta Moravských Budějovic protekční značku.

„Je to kvůli tomu, že jsem podnikatel, jsem starosta, mám těch aut víc a neorientoval jsem se. Šel jsem do pátého patra a oni mně řekli, abych si tam donesl parkovačku, a já říkám: Ježíšmarjá, já musím jít dolů, protože si nepamatuju parkovací značku,“ vysvětluje Bařinka.

Registrační značky na přání budou už ledna příštího roku zcela běžné. Zájemci si za ně však budou muset zaplatit - za každou značku 5000 korun.

Michal Malý, Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme