Propuštění zaměstnanci brněnského Bauhausu blokovali sjezd na Ivanovice

V Brně-Ivanovicích protestovali zaměstnanci firmy Bauhaus. Společnost je propustila k 1. září, protože ani několik měsíců po dokončení hobbymarketu nemůže firma pobočku v brněnských Ivanovicích otevřít. Zakázal to soud. Protest propuštěných zaměstnanců uzavřel sjezd na Ivanovice, silnice R43 byla dál plně průjezdná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace u ivanovického Bauhausu | Foto: Vlasta Gajdošíková

Na travnaté ploše před hobbymarketem se sešlo zhruba 70 lidí - všichni zaměstnanci Bauhausu, kteří mají být propuštěni, a jejich rodiny a přátelé.

„Chceme poukázat na laxní, pomalý a alibistický přístup soudu v kauze Bauhaus Ivanovice, kdy během 11 měsíců prostě není schopný jakkoli rozhodnout. Soud čas má, my už ho nemáme,“ uvedl jeden z protestujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace přímo z Ivanovic přinesla reportérka Vlasta Gajdošíková

„Máme nachytanou petici, která příští týden půjde na Senát a Parlament České republiky, ve které se pozastavujeme nad situací, která tady ohledně Bauhausu v Ivanovicích panuje,“ dodal.

Nově postavený Bauhaus leží přímo u sjezdu směrem na Ivanovice. Policisté proto odbočku uzavřeli. Silnice R43 směrem na Svitavy byla dál normálně průjezdná oběma směry.

„Zpomalili jsme dopravu z toho důvodu, aby tady nedošlo k nějaké kolizní situaci,“ potvrdil Milan Janík z brněnské dopravní policie. Provoz byl zcela plynulý a k žádným komplikacím nedošlo.

Stavba je nelegální, tvrdí lidé

Firma Bauhaus přijala nové zaměstnance loni těsně před dokončením výstavby hobbymarketu. Místní obyvatelé se stavbou od začátku nesouhlasili a žalobou napadli dokument, který ji povolil. Šlo o takzvaný certifikát autorizovaného inspektora.

Bauhaus stojí na základě posudku autorizovaného inspektora Milana Teigisera, podle odpůrců stavby ale investor tímto způsobem obešel běžné stavební řízení.

Inspektor měl prý ke stavbě přistupovat stejně jako úřady. To neudělal a budovu schválil i přesto, že do certifikátu nezapracoval připomínky sousedů.

Nový Bauhaus v Brně-Ivanovicích zatím nesmí otevřít | Foto: Vlasta Gajdošíková

Hobbymarket má navíc dvojnásobnou prodejní plochu, než dovolovalo územní řízení. S tím společnost Bauhaus nesouhlasí.

Pražský městský soud loni v září otevření už hotové prodejny zakázal, dokud nepadne finální verdikt. Na ten se už ale čeká bezmála rok.

Kromě pomalého postupu soudů demonstrantům vadí i to, že se jich nezastal ani brněnský primátor, ani hejtman a ani ombudsman, které žádali o pomoc.

Pokud nakonec soud potvrdí platnost certifikátu, propuštěné zaměstnanci Bauhaus okamžitě vezme zpátky. Verdikt má padnout v nejbližších týdnech.

Sjezd na Brno-Ivanovice ze silnice R43 směrem z Brna na Svitavy blokovali protestující lidé z místního Bauhausu

Vlasta Gajdošíková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme