Prostějov hledá v novém výběrovém řízení dodavatele radarů

Stacionární radary, které kontrolují dodržování rychlosti, v Prostějově už roky neměří. Nejprve to bylo kvůli tomu, že systém zpracování dat porušoval zákon. Potom magistrát vypověděl smlouvu společnosti, která městu přístroje pronajímala. Nyní radnice vypsala další výběrové řízení na dodavatele radarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti radarem (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Až na základě nabídek se radnice rozhodne, zda si zařízení pronajme, nebo přístroje odkoupí, říká náměstek primátora Jiří Pospíšil.

„První varianta je, že bychom si pronajali stacionární radary, druhá varianta je, že bychom si radary koupili a provozovali je jako město sami. V tuto chvíli čekáme na nabídky v rámci výběrového řízení a uvidíme, jak jednotlivé nabídky budou vypadat.“

„Jedna záležitost je cena, další bude určitě i servis a další podmínky, které nám firmy nabídnou,“ doplnil náměstek primátora.

První stacionární radar nechala prostějovská radnice nainstalovat v roce 2005. Nakonec jich v ulicích města hlídalo řidiče jedenáct. Krajští úředníci ale zjistili, že systém zpracování dat odporuje zákonu. Radary pak zaznamenávaly přestupky pouze pro statistiku.

Loni magistrát vypověděl smlouvu o pronájmu a vypsal výběrové řízení na dodavatele nového systému měření. Z něho vítěz nevzešel a město nyní vypsalo nový tendr.

Podle šéfa prostějovských strážníků Jana Nagye každý takový přístroj přispěje k větší bezpečnosti v dopravě.

„Vždy když je určité technické zařízení, které může zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích, tak je to jenom dobře. Čili účelem těch technických zajištění, ať už jsou to různá světelná zařízení nebo třeba stacionární radary, je vždy zvýšit bezpečnost všech účastníků provozu na pozemních komunikacích,“ potvrzuje šéf strážníků.

Mobilní radar loni odhalil 365 přestupků

Absence stacionárních radarů ale podle něj neznamená, že řidiči mohou v Prostějově bez obav překračovat rychlost.

„Měříme průběžně; využíváme mobilní radar, kterým namátkově provádíme měření rychlosti v těch tuším devíti stanovených úsecích. Jenom pro ilustraci, v roce 2012 jsme zjistili celkem 365 přestupků překročení rychlosti a uloženo bylo 365 tisíc korun českých v pokutách,“ doplnil šéf městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme