Prostituce jako legální podnikání. Praha představila návrh na její regulaci

Praha chce, aby se poskytování sexuálních služeb stalo „řádným podnikáním“. Magistrát představil návrh zákona o regulaci prostituce, který by platil na celém území České republiky. Návrh musí nejprve schválit rada a zastupitelé Prahy. Teprve pak o něm rozhodnou poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční klub, prostituce (ilustrační foto)

Noční klub, prostituce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Hlavním cílem návrhu je předejít tomu, aby se do prostituce zapojily osoby mladší 18 let.

Dále by měl zákon eliminovat zdravotní rizika, přinést posun v ochraně mravnosti a zajistit bezpečnost pro klienty i poskytující. Jasně se přitom vyhrazuje proti kuplířství a nedovolenému obchodování s lidmi.

Prostituce by byla nově definována jako svobodné a legální povolání. To by v podstatě znamenalo, že by ji stát mohl danit. Lidé s povolením k prostituci by také platili zdravotní a sociální pojištění. Další výhodou by bylo to, že by ji obce mohly regulovat místně, což v současné době na mnoha místech příliš nefunguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném návrhu pražského magistrátu a jeho boji proti prostituci informovali redaktoři Magdalena Medková a Martin Karlík

Zákon by měl stanovit seznam míst, kde bude prostituce zakázána, a dát pravomoci obcím, aby ji regulovaly. Omezení by se týkalo například úřadů, dálnic, kulturních a zdravotních zařízení i bytů, kde žijí děti a mladiství.

Obce by mohly eliminovat prostituci i v soukromých objektech, což šlo doposud pouze nepřímo prostřednictvím vyhlášky na ochranu veřejného pořádku a mravnosti.

Vyřešilo by to například problematiku v Praze 1, kde má radnice dlouhodobé problémy s provozovateli soukromých klubů. Nyní však nemá pravomoci něco zakázat.

Regulace se zvažuje už od 90. let

Snaha nějak řešit prostituci se v Česku táhne delší dobu. Už od 90. let se objevují různé návrhy na její regulaci.

V roce 2008 přišel pražský magistrát s paragrafovaným zněním návrhu zákona, který by prostituci dal jasná pravidla, ale neměl úspěch. Rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2007 však umožnilo městům a obcím regulovat prostituci alespoň vyhláškami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byla generální ředitelka občanského sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová

V předchozích letech totiž Ústavní soud plošné zákazy prostituce rušil. Města měla s vyhlašováním problém.

„Museli jsme vždy říkat, jak definujeme veřejné prostranství, a vždy to bylo napadeno. Je to ulice ta a ta, od popisného čísla to a to. A to byl zásadní problém, kde se stávaly naše vyhlášky totálně nepřehledné,“ postěžoval si tehdy v březnu 2007 v pořadu Stalo se dnes i tehdejší primátor Ústí nad Labem Jan Kubata.

Až do března 2007 Ústavní soud rušil vyhlášky, kde nebyly vyjmenované ulice, kde se nesmí sex za úplatu nabízet. Od toho rozsudku už pak je možné zákaz vyslovit například pro celé město.

„Není dost dobře možné si představit, že najednou všichni odejdou do legálního stavu,“ podotkla však v Odpoledním Radiožurnálu ředitelka občanského sdružení Rozkoš bez rizika Hana Malinová. Dodala, že v Holandsku a Německu, kde zákon o regulaci prostituce existuje od roku 2000, pracuje legálně jen 15 až 20 procent žen.

Nikola Bojčev, Martin Karlík, Magdaléna Medková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme